CSM București a câștigat Cupa României la handbal, primul trofeu din istoria echipei masculine a Capitalei. Tigrii au învins Steaua în finală, scor 27-24, și au locul asigurat în Cupa EHF

CSM București mai doboară o bornă. Echipa masculină de handbal a clubului aflat în subordinea Primăriei Capitalei a câștigat primul trofeu din existența sa. Tigrii lui Zvonko Shundovski și-au adjudecat sâmbătă, la Brăila, finala Cupei României, după ce s-au impus în fața Stelei cu 27-24 (11-11). Prin acest succes, CSM București și-a asigurat locul în cupele europene, mai exact în Cupa EHF.

Steliștii antrenați de Ovidiu Mihăilă au început mai bine, conducând cu 2-0 și 3-2. CSM București a revenit însă în forță, grație unei apărări bune, dublată de finalizări spectaculoase pe contraatac. În minutul 24, Tigrii conduceau cu 11-7, moment în care banca tehnică a Stelei a cerut time-out. Au urmat șase minute în care CSM nu a mai găsit drumul spre gol – portarul Florin Dragomir l-a înlocuit cu succes pe Ivan Matskevich, suspendat după un cartonaș roșu primit în ultimul minut al semifinalei cu Dunărea Călărași -, iar Steaua a marcat de 4 ori consecutiv, echilibrând tabela după 30 de minute: 11-11.

În partea a doua, finalistele au mers cap la cap timp de 10 minute, după care CSM s-a desprins la cinci goluri, 21-16, grație unui joc foarte bun în atac cu doi pivoți. Steliștii au încercat să revină în joc, au ajuns până la două goluri în spatele Tigrilor (ultima dată la 23-25), dar Krsto Milosevic (7 goluri în meci) și Humet au înscris în momentele importante.

Publicat: 16 04. 2016, 20:57
Actualizat: 16 04. 2016, 21:40