CSM București a avut ultimul test înaintea debutului în Liga Campionilor cu Rostov-Don: victorie la 9 goluri diferență în fața „U” Cluj

CSM București a revenit la 3 puncte în spatele echipei Dunărea Brăila în Liga Națională de handbal, după ce s-a impus cu 28-19 într-un meci din etapa a 6-a. Pentru campioana României a fost ultimul test înaintea debutului în Liga Campionilor, care se va produce duminică, ora 18:00, în Sala Polivalentă, într-o partidă cu Rostov-Don.

Principala grijă pentru Jakob Vestergaard a fost să găsească soluții pentru postul de inter dreapta, după ce Line Jorgensen a devenit indisponibilă pentru următoarele 4-5 luni. Antrenorul danez a început în acea poziție cu al doilea inter dreapta de meserie din lot, Camille Ayglon, dar după 20 de minute a făcut și alte experimente, în special cu Gnonsiane Niombla, iar spre sfârșitul partidei chiar și cu Isabelle Gullden.

Victoria echipei CSM București la Cluj a fost fără emoții, dar „tigroaicele” au reușit să-l scoate de vreo două ori din sărite pe Jakob Vestergaard. Diferența de la finalul jocului a fost făcută în ultimele 20 de minute, după ce „U” și-a arătat limitele. Formația gazdă a înscris în ultimele 23 de minute doar trei goluri, până în minutul 37 reușind să stea aproape de campioana României: scor 16-18.

Ionica Munteanu, Cristina Laslo și mai ales Florina Chintoan au pus destule probleme campioanei, o serie de trei goluri a pivotului clujean în prima repriză, cu care a egalat la 7-7, obligându-l pe Vestergaard să solicite time-out și să-și certe elevele: „Fiecare jucătoare trebuie să depună mai mult efort”.

În momentul în care campioana României s-a mobilizat, în special în apărare, diferența pe tabela de marcaj a fost creată cu lejeritate, chiar dacă nu a marcat deloc pe contraatac. Pentru CSM București, partida de la Cluj a fost un test bun pentru a-și intra în ritmul Ligii Campionilor, unde nu o așteaptă deloc meciuri simple.

„U” Cluj – CSM București 19-28 (11-16)

Chintoan 6, Laslo 4, Sheiko 3, Tetean 3, Puiu 1, Florean 1, Vălean 1 / Gullden 6, Torstensson 5, Ayglon 4, Lobach 4, Manea 2, Martin 2, Niombla 2, Curea 1, Mehmedovic 1, Brădeanu 1

Știați că avem o pagină de Facebook dedicată handbalului?

Publicat: 12 10. 2016, 18:55
Actualizat: 12 10. 2016, 20:30