Croația, prima semifinalistă la Campionatul European de Handbal Masculin 2020

Men’s EHF EURO 2020 Sweden, Austria, Norway - Main Round - Group I, Croatia vs Germany, Wiener Stadthalle, Vienna, Austria, 18.1.2020, Mandatory Credit © Jozo Cabraja / kolektiff

Croația a învins Germania, sâmbătă seara, cu scorul de 25-24 într-un joc din grupa principală 1 a Campionatului European de Handbal Masculin, rezultat în urma căruia s-a calificat în semifinalele competiției. Selecționata lui Lino Cervar este prima care și-a „rezervat” matematic locul în „careul de ași”.

Croația – Germania a fost una dintre cele mai frumoase partide de până acum la Euro 2020. Condamnați să câștige, germanii au făcut un joc destul de solid, ajungând să conducă la o diferență de 5 goluri în minutul 34 (scor 16-11). Croații nu au reununțat însă la luptă, iar cu o defensivă din ce în ce mai puternică a reușit să recupereze mingi, a dat drumul la contraatacuri, iar în minutul 48 au restabilit egalitatea, 22-22. Finalul a ridicat sala în picioare, iar Croația a avut nervii mai tari. Duvnjak a fost imperial la intercepție, iar Igor Karacic a rezolvat problema în atacul pozițional. Astfel, cu două goluri consecutive în minutele 57 și 59, Croația a preluat conducerea (25-24), apoi a reușit să reziste ultimului asalt german.

Victoria a declanșat fiesta în tabăra lui Lino Cervar, pentru că naționala Croației este din nou în semifinalele Campionatului European, după o pauză de 4 ani. „În prima repriză, Germania a fost mai bună decât noi. Nu am avut soluții bune în atac. În a doua repriză, am arătat caracter și răbdare. În ultimele 10 minute, apărarea noastră a fost genială. Și am avut intensitatea necesară în atac pentru a câștiga”, a declarat Lino Cervar.

Croația s-a calificat în semifinale, chiar dacă azi este pe locul 2 în M1. Spania este lider cu 6 puncte, după 30-26 cu Austria, dar mai are nevoie de un punct cu Belarus sau Croația pentru a fi la rândul ei calificată matematic între cele mai bune patru națiuni. Belarus a învins Cehia cu 28-25.

Clasamentul: 1. Spania – 6p, 2. Croația – 6p, 3. Germania – 2p, 4. Austria – 2p, 5. Belarus – 2p, 6. Cehia – 0p.

Publicat: 19 01. 2020, 08:27