Cristina Neagu, golgheter în Liga Campionilor la handbal, după victoria cu Viborg din sferturi

Componenta naționalei de handbal feminin a României, Cristina Neagu, a trecut pe primul loc în clasamentul golgheterilor Ligii Campionilor, cu 88 de goluri marcate, după victoria echipei sale, Buducnost Podgorica, de duminică, în deplasare, cu Viborg HK, în manșa tur din sferturile competiției.

Buducnost Podgorica a învins, duminică, în deplasare, formația daneză Viborg HK, cu scorul de 28-22 (13-11). Cristina Neagu a marcat șase goluri și a bifat și șase pase decisive, acumulând 88 de goluri în actuala stagiune a Ligii Campionilor, cu care trece pe primul loc în clasamentul golgheterilor competiției.

În celelalte trei partide din manșa tur a sferturilor de finală ale Ligii Campionilor s-au înregistrat, sâmbătă, rezultatele: Thuringer HC-Larvik HK 26-29, HCM Baia Mare-Dinamo Volgograd 25-23 și Vardar Skopje-Gyor ETO 24-18.

Partidele retur vor avea loc în 11 și 12 aprilie, câștigătoarele din dubla manșă urmând a se califica la Turneul Final Four al Ligii Campionilor, de la Budapesta, programat în 9 și 10 mai.