Cristina Neagu, gest scandalos la meciul dintre CSM București și Esbjerg! Cum i-a instigat handbalista pe spectatori

Cristina Georgiana Neagu se bucura dupa un gol reusit in meciul de handbal feminin dintre CSM Bucuresti si Team Esbjerg, contand pentru Liga Campionilor, desfasurat in Sala Polivalenta-Ioan Kunst Ghermanescu din Bucuresti, duminica 7 mai 2023. © FOTO:Razvan Pasarica/SPORT PICTURES
Vezi galeria foto - 9 poze

Cristina Neagu (34 de ani), marea handbalistă a României, a făcut un gest controversat spre finalul meciului dintre CSM București și Esbjerg.

Meciul dintre CSM București și Esbjerg s-a disputat duminică, în Sala Polivalentă din București, în cadrul returului sferturilor de finală ale Ligii Campionilor la handbal feminin, iar danezele s-au impus cu scorul de 33-31. Astfel, „tigroaicele” au ratat calificarea în Final Four, după ce în tur danezele au învins la patru goluri diferență, scor 32-28.

Spre finalul acestei partide, Cristina Neagu a făcut semne cu mâinile către spectatori să înceapă să îi huiduie pe arbitri. Toată sala s-a confirmat și fanii au început să conteste arbitrajul, la semnalul Cristinei Neagu.

Întrebată despre gestul său, Cristina Neagu a confirmat că i-a instigat pe spectatorii din Sala Polivalentă.

„Da, să-și exprime sentimentele față de ei și ați văzut și voi reacția publicului”, a spus Cristina Neagu, după meci.

Ce a declarat Cristina Neagu după CSM București – Esbjerg

Cristina Neagu nu s-a ferit de cuvinte după meciul dintre CSM București și Esbjerg și a spus, fără perdea, că s-a simțit furată de către arbitrii acestei partide.

„Vreau să spun că acest tip de hoție nu l-am mai trăit de la ultimul Campionat European, cu Muntenegru. Dacă arbitrii cred că așa trebuie procedat, ok, eu nu cred. Felicit Esbjerg, sunt o echipă bună, fără îndoială, dar astăzi meritam să câștigăm, 7 contra 9 nu poți juca handbal.

De la începutul meciului efectiv au arbitrat într-o singură direcție, în special în a doua repriză, au închis meciul în repriza a doua cu tot felul de decizii ciudate, nu am primit faulturi, toate mingile s-au întors la Esbjerg, totul s-a încununat cu acele două cartonașe roșii, cel puțin la Arntzen. S-a arbitrat într-o singură direcție. Cu sistemul nu poți să te lupți.

În meciul tur am trăit aceeași situație, nu am primit niciun fault obișnuit de joc. Este hoție pe față, trăim această hoție pe teren propriu, eu zic că e păcat, am luptat, am arătat că suntem echipă de Final 4, dar 7 contra 9… E greu să lupți contra sistemului”, a spus Cristina Neagu, după meci.

Publicat: 07 05. 2023, 19:19
Actualizat: 07 05. 2023, 19:21