Cristina Neagu a făcut un meci extraterestru! „Am ratat acel 7 metri care ne putea costa calificarea, dar am încercat să mă ridic”. Tricolora i-a pus la zid și pe cei care au criticat echipa: „Să le fie rușine!”

Cristina Neagu a fost eroina partidei România – Danemarca (31-30), în sferturile de finală ale Campionatului Mondial de handbal feminin, reușind să marcheze 15 goluri! Tot ea a avut șansa de a închide meciul după 60 de minute, dar se întâmplă adesea marilor jucători, a ratat acea aruncare. Interul stânga s-a ridicat, iar în prelungiri și-a condus echipa către o victorie magică, așa cum românii n-au mai văzut de 5 ani. Tot la Herning, în finala mică a Campionatului European.

„Sunt extrem de fericită pentru această victorie. Am ratat acel 7 metri care ne putea costa calificarea, dar am încercat să mă ridic și să merg mai departe. Am demostrat încă o dată că suntem o echipă unită. Mulțumesc fetelor care dat sută la sută azi. S-a repetat istoria din 2010, doar că atunci am jucat pentru medalia de bronz, acum a fost pentru calificarea în semifinale”, a declarat Cristina Neagu, la Dolce Sport, imediat după terminarea partidei.

Interul stânga s-a referit apoi la cei care au criticat naționala pe timpul acestui turneu final, în special după cele 3 înfrângeri din grupă: „Să le fie rușine celor care ne-au criticat după 3 înfrângeri”.

În semifinala de vineri, România va înfrunta Norvegia, cu care s-a întâlnit și în grupă. Nordicele s-au impus cu 26-22. „Nu știu până unde putem să ajungem, am vorbim cu fetele și luăm meci cu meci. Norvegia este Norvegia, n-am câștigat niciodată în ultimii 10-15 ani în fața lor, dar acum ne bucurăm de această victorie. Este un moment mare pentru handbalul românesc în această seară. Vrem să ne bucurăm de acest meci, cel puțin la fel ca în ultimele două„, a mai spus Neagu.

Știați că avem o pagină de Facebook dedicată handbalului?

Publicat: 16 12. 2015, 23:56
Actualizat: 17 12. 2015, 00:07