Craiova e la un pas de finala Cupei EHF! După victoria imensă cu Lada Togliatti, oltencele sunt gata să facă „o nouă victimă”. După manșa tur din semifinale, SCM e în avantaj

SCM Craiova e la un pas de finala Cupei EHF, la handbal feminin, după ce a reușit să se impună la în deplasarea din Turcia cu Kastamonu, scor 23-22. Returul va avea loc peste o săptămâna, pe 14 aprilie, la Craiova.

SCM Craiova are toate șansele să meargă până la capăt într-o competiție devenită mult mai dificilă după comasarea Cupei Cupelor și Cupei EHF, apoi „îmbogățită” și cu o fază a grupelor, precum în Liga Campionilor. Până în semifinale, echipa pregătită de Bogdan Burcea a învins echipe importante, precum Debrecen, Brest Bretagne și Lada Togliatti. Pentru intrarea în ultimul act, în fața reprezentantei României s-a așezat o altă surpriză a competiției, Kastamonu Belediyesi (Turcia). Teoretic, un adversar mai accesibil, dar deloc de subestimat după ce a câștigat o grupă cu Viborg și Byasen.

Meciul din Turcia a început echilibrat, dar gazdele de la Kastamonu au reușit să se desprindă pe tabelă în finalul primei reprize. De la 11-9, turcoaicele au marcat pe bandă rulantă, reușind să ducă scorul la 15-10. SCM-ul a redus din diferență la ultima acțiune a reprizei, astfel că la pauză, gazdele au avut un avans de patru goluri. A urmat o revenire de senzație a echipei care în faza precedentă a eliminat principala favorită la câștigarea competiției, Lada Togliatti. În startul reprizei secunde, gazdele au marcat pentru 16-11, dar Craiova a avut o serie de cinci goluri consecutive, astfel că s-a restabilit egalitatea. Craiova nu s-a mulțumit cu puțin, astfel că a preluat conducerea în final, reușind să se desprindă chiar și la trei goluri la un moment dat.

S-a încheiat 23-22 în favoarea Craiovei, care pleacă cu prima șansă în returul semifinalelor din Cupa EHF. În cealaltă semifinală, Viborg s-a impus pe teren propriu, în fața celor de la Kristiansand, scor 34-31.

Publicat: 07 04. 2018, 18:28
Actualizat: 07 04. 2018, 18:59