Corona Brașov visează la un nou sfert de finală în cupele europene după o pauză de 7 ani. Ioan Preda: „Nu se pune problema să luăm în calcul altă variantă decât victoria”

Corona Brașov a obținut un rezultat foarte bun de calificare în sferturile de finală ale Cupei EHF, după 21-22 pe terenul echipei HCM Roman în manșa tur, astfel că are toate șansele să spere că va reveni în această fază a competiției după o pauză de 7 ani! În ediția 2008-2009, Rulmentul – așa cum se numea echipa la dat respectivă – ajungea chiar în semifinalele Cupei EHF, fază în care era eliminată pentru un gol de Itxako.

Formația de la poalele Tâmpei nu mai are nicio jucătoare din echipa de atunci, în care evoluau printre altele Barbosa, Stanca, Amariei, Munteanu, Gogârlă, Barbu-Kerekes, Niculae, Alexandrescu, Vintilă, Barcan și Woo Sun Hee, însă deține destule argumente pentru o calificare în dauna echipei HCM Roman. În primul rând, manșa retur se va desfășura pe teren propriu (duminică, ora 15:00).

„Nu va fi un meci ușor, asta e clar. Cu siguranță, HCM Roman va veni determinată să își joace șansa la calificare, dar nu se pune problema să luăm în calcul altă variantă decât victoria. Am mare încredere în întreaga echipă că va pregăti acest joc exact așa cum trebuie pentru a obține calificarea în turul următor. Sperăm să avem o sală la fel de plină cum a fost la Roman și o atmosferă care să le împingă pe fete de la spate. De altfel, se știe că la Brașov, noi mereu am avut în public, al optulea jucător. Tot ce ne dorim, este ca la final să îi facem fericiți și să sărbătorim împreună o calificare în sferturi”, a declarat Ioan Preda (foto), președintele secției de handbal de la Corona Brașov.

În partida tur de la Roman, Irina Glibko (HCM) – 12 goluri și Cristina Zamfir (Corona) – 8 goluri au fost cele mai bune jucătoare.

Tot meciul a stat sub semnul echilibrului și probabil că la fel va fi și în partida retur de la Brașov

HCM Roman – Corona Brașov 22-21 (9-10)

Pîslaru, Tymosenkova, Polocoșer – portari; Glibko 12, Chitacu 5, Stoleru 3, Agrigoroaie 2, Ana Gherman, Cilici, Ciobanu, Dincu, Druțu, Iuganu, Tomescu, Toskovic, Vârtic. Antrenor: Florentin Pera

Dedu, Mîrcă Olariu, Rațiu – portari; Zamfir 8, Pricopi 4, Briscan 3, Cartaș 3, Hotea 2, Chiper 1, Berbece, Bondar, Dincă, Marcu, Neagu, Rațiu, Țăcălie.

Știați că avem o pagină de Facebook dedicată handbalului?

Publicat: 11 01. 2016, 16:21
Actualizat: 12 01. 2016, 10:11