Corona Brașov nu se predă. Și-a luat revanșa la Brăila și rămâne în plasa echipei HCM Baia Mare

Corona Brașov a câștigat cu 22-20 partida cu Dunărea Brăila în cel mai disputat meci ale etapei a 15-a din Liga Națională. Formația pregătită de Bogdan Burcea avea nevoie de toate cele trei puncte pentru a rămâne în plasa liderului HCM Baia Mare, dar a ținut să-și ia și revanșa după înfrângerea suferită în tur, pe teren propriu, scor 24-25.

Timp de aproximativ 35 de minute, Corona a fost nevoită să alerge mai mereu după egalare, Brăila având o defensivă compactă, greu de depășit. Brașovul a reușit însă să pună stăpânire pe joc spre final, tripleta echipei naționale, Brădeanu – Chiper – Dedu fiind decivă în ultimele 10 minute. Astfel, formația de la poalele Tâmpei a revenit la cinci puncte în spatele echipei HCM Baia Mare, fiind acum singură de poziția secundă la sfârșitul sezonului regultat. Totodată, a obținut prima victorie la Brăila în ultimii cinci ani.