Corona Brașov, înfrângere dură în Cupa EHF. Șansele de calificare în sferturi sunt compromise

Vicecampioana României a pierdut cu 36-25 manșa tur cu Astrakhan Astrakhanochka, contând pentru optimile de finală ale Cupei EHF.

Plecată în Rusia cu speranța de a obține un scor de calificare în sferturile de finală ale Cupei EHF, Corona Brașov revine în țară cu șansele aproape total compromise. Proiectul „sută la sută românesc” a dat greș într-o partidă cu Astrakhan Astrakhanocka, formație cu câteva jucătoare din naționala Rusiei, care a reușit în acest sezon să prindă careul fruntaș din ultimii ani, Dinamo Volgograd, Lada Togliatti, Zvezda Zvenigorod și Rostov. Echipa pregătită de Bogdan Burcea a pierdut manșa tur cu 36-25 (18-15), rezultat care cu greu ar putea fi întors în returul de la Brașov, programat duminică – 15 februarie.

„Am intrat foarte bine în meci, am condus cu două goluri în debut, dar din păcate poarta nu ne-a ajutat. În primul rând, ineficacitatea portarilor a condus la acest rezultat. Când ai 12% procentaj, la ce poți spera? Este o prestație dezamăgitoare pentru acest nivel. Felicit suporterii locali, a fost o atmosferă frumoasă pentru Astrakhan”, a declarat antrenorul Bogdan Burcea.

Pentru Corona Brașov au marcat: Aurelia Brădeanu 8, Laura Chiper 4, Cristina Zamfir 4, Daniela Rațiu 3, Andreea Pricopi 2, Marinela Neagu 1, Oana Apetrei 1, Elena Dincă 1, Camelia Hotea 1.

Știați că avem o pagină de Facebook dedicată handbalului?

Publicat: 08 02. 2015, 11:58
Actualizat: 08 02. 2015, 12:02