Corona Brașov, în grafic, „U” Jolidon, victorie mare la Zalău

Corona Brașov a plecat lansată în noul sezon al Ligii Naționale feminine. După o victorie clară cu Cetate Deva în prima etapă (scor 32-26), formația pregătită de Aurelian Roșca a înregistrat azi o victorie și mai categorică, scor 38-28, cu SCM Craiova, în primul joc din cadrul etapei secunde. Rezultatul de la final a fost mult mai drastic decât realitatea din teren, echipa din Craiova fiind în plasa adversarei aproximativ 50 de minute. Diferența s-a făcut practic în ultimele 10 minute. În urma acestui rezultat, Corona Brașov s-a instalat în fruntea Ligii Naționale.

Într-o partidă mult mai echilibrată, HC Zalău a pierdut pe teren propriu cu 24-22 în fața trupei „U” Jolidon Cluj. A fost o victorie surprinzătoarea a echipei „studențești”, în condițiile în care este în reconstrucție, iar în prima etapă a cedat pe teren propriu cu HCM Roman, scor 25-26. Mâine sunt programate alte trei partide: HCM Roman – Dunărea Brăila (ora 11:00), CSM București – „U” Neptun Constanța (12:30). Cetate Deva – CSM Ploiești (ora 18:00). Partida HCM Baia Mare – HCM Rm. Vâlcea se va disputa pe 18 septembrie.

Publicat: 13 09. 2013, 22:00
Actualizat: 13 09. 2013, 22:10