Corona Brașov a câștigat o „dublă” în Cupa EHF după o pauză de șase ani. Patru din cinci formații din România prind anul 2015 în cupele europene: „U” Cluj, eliminată

Corona Brașov a învins Iuventa Michalovce cu 34-27 în partida retur din turul 3 al Cupei EHF. Cu scorul general de 65-55, echipa lui Bogdan Burcea s-a calificat în „optimi”. În schimb, „U” Cluj s-a oprit în turul 3 al Cupei Cupelor, după 19-24 cu Radnicki în returul din Serbia. În tur, scorul a fost egal: 29-29

Corona Brașov este a patra formație din handbalul feminin care și-a asigurat prezența în cupele europene și în 2015. Echipa de la poalele Tâmpei n-a avut o misiune lejeră în fața slovacelor de la Iuventa Michalovce, dar a reușit să se califice în „optimile” Cupei Cupelor cu o dublă victorie.

În tur, Corona a fost nevoită să treacă prin două încercări grele: un drum dus-întors cu autocarul până în Slovacia și să evolueze împotzriva unui arbitraj ostil. Aflată parcă într-un concurs de provocări, Brașovul a trecut cu bine peste ambele obstacole și a revenit acasă cu o victorie, scor 31-28, care i-a oferit prima șansă la calificare. În returul de pe teren propriu, echipa pregătită de Bogdan Burcea nu i-a oferit adversarei șanse să viseze la o răsturnare de situație și a obținut o victorie fără dubii. După 18-12 la pauză, Brădeanu & Co au câștigat cu 34-27.

Corona Brașov a reușit să câștige din nou o dublă partidă în cupele europene după o pauză de șase ani. Ultima calificare fusese obținută în sezonul 2008-2009, când ex-Rulmentul ajungea până în semifinalele Cupei EHF. De atunci, formația de la poalele Tâmpei a mai avut două participări în cupele europene, dar de fiecare dată a ieșit după primele confruntări, cu Baia Mare (2009-2010, Cupa EHF) și Lokomotiva Zagreb (2013-2014).

România continuă în Cupa EHF cu două formații. Tot duminică, Dunărea Brăila a făcut pasul în optimile de finală, după ce a trecut la pas de Alavarium (Portugalia). Șapte jucătoare ale Coronei se vor prezenta luni la Cluj, la reunirea echipei naționale, care va pregăti Campionatul European din 7-21 decembrie: Brădeanu, Bondar, Zamfir, Țăcălie, Chiper, Hotea, Dedu.

În 2015, România va avea patru echipe în cupele europene. S-au mai calificat HCM Baia Mare (Liga Campionilor – Main Round) și HCM Roman (optimi Cupa Cupelor). „U” Cluj a fost eliminată duminică seara cu 53-48 la „general” de Radnicki (Serbia). După 29-29 în tur pe teren propriu, ardelencele au pierdut returul cu 24-19.

Știați că avem o pagină de Facebook dedicată handbalului?

Publicat: 23 11. 2014, 20:43
Actualizat: 23 11. 2014, 20:44