Corona a câștigat medalia de bronz în handbalul feminin. Formația brașoveană a prins podiumul pentru al treilea an consecutiv

Corona Brașov a terminat pe locul 3 la sfârșitul sezonului Ligii Naționale de handbal feminin, după ce a câștigat cu 29-21 partida din deplasare cu HC Zalău. Dunărea Brăila închide „careul de ași”, ca urmare a victoriei cu 21-15 cu HCM Roman.

• România va avea patru reprezentante în sezonul viitor al cupelor europene. Deocamdată, doar primele 3 echipe formații și-au asigurat prezența în Europa: CSM București (Liga Campionilor), HCM Baia Mare, Corona Brașov (Cupa EHF).
  • A patra echipă care va reprezenta Liga Națională în cupele europene va fi cunoscută în urma turneului Final 4 al Cupei României

Corona Brașov a prelungit suspansul pentru locul 3 în Liga Națională până în ultima repriză a sezonului, după ce a pierdut etapa trecută pe teren propriu cu Dunărea Brăila (scor 21-22), iar după 30 de minute jucate la Zalău era condusă cu 17-16. Trupa lui Bogdan Burcea nu a scăpat însă prilejul de a termina sezonul pe podium, iar în repriza a doua de la Zalău a jucat mai aproape de adevăratul potențial și s-a impus cu 29-21. Astfel, Corona prinde podiumul Ligii Naționale pentru al treilea an consecutiv.

Într-o partidă jucată la aceeași oră la Brăila, Dunărea a învins HCM Roman cu 21-15 și a încheiat sezonul pe locul 4. Prezența Brăilei în cupele europene este însă incertă. Un loc în cupele europene va fi obținut, teoretic, la turneul Final 4 al Cupei României.

Știați că avem o pagină de Facebook dedicată handbalului?

Publicat: 23 04. 2016, 19:18
Actualizat: 23 04. 2016, 20:13