Constanța își continuă ascensiunea de la venirea lui Sandu Iacob: trei meciuri, trei victorii. Portarul de 40 de ani, Sijan Dane, eroul meciului cu Dunărea Călărași

HC Dobrogea Sud Constanța s-a apropiat la două puncte de liderul Steaua București în Liga Națională de handbal masculin, după ce a învins Dunărea Călărași cu 21-20, într-un meci din cadrul etapei a 11-a. Echipa a obținut așadar a treia victorie consecutivă de când a Sandu Iacob a fost numit antrenor, având ca obiectiv pentru finalul acestui tur alte două succese, cu HC Vaslui și Steaua București.

Cele 3 puncte cu Dunărea Călărași nu au fost însă chiar atât de simplu de obținut. Dobrogenii au condus în cea mai mare parte a jocului la 3-4 goluri diferență, dar așa cum Dunărea ne-a obișnuit în acest campionat a venit tare din urmă și a oferit un final încins de partidă. De la 18-13 în minutul 45, Constanța s-a văzut condusă 9 minute mai târziu: 18-19.

Constanța a strâns rândurile pe final, iar cu un Dalibor Cutura decisiv în atac și Sijan Dane imperial între buturi a reușit să obțină victoria mult așteptată: 21-20. Portarul de 40 de ani al gazdelor avea să fie și eroul meciului, el apărând constant bine pe întreaga durată a jocului, inclusiv o aruncare de la 7 metri.

Cu acest rezultat, Constanța a urcat pe locul 5 provizoriu în Liga Națională și pleacă la drum în Germania cu moral bun înaintea manșei tur cu Magdeburg (duminică, ora 16:00), în cadrul turului 3 preliminar al Cupei EHF.

Știați că avem o pagină de Facebook dedicată handbalului?