Constanța, înfrângere cu nervi la Preșov

HCM Constanța și-a limitat șansele de a accede în sferturile Cupei Cupelor după ce a pierdut manșa tur de la Preșov (Slovacia) cu 25-33. Elevii lui Zoran Kurtes au avut parte însă, trei sferturi din meci, de un arbitraj ostil, care a creat tensiune pe bancă și în tribune. În prima repriză, deciziile celor doi fluierași, polonezii A. Solodko – L. Solodko, i-au surescitat pe suporterii veniți de la Constanța, care au aruncat la un moment dat cu un obiect pe teren. Meciul s-a întrerupt, forțele de ordine au intervenit, dar fără să-i evacueze pe fani. În ciuda protestelor băncii tehnice a HCM-ului, polonezii și-au continuat „numărul”, lăsându-i de câteva ori pe constănțeni în patru jucători pe teren. Astfel, gazdele s-au desprins în minutul 50 la 27-19. Totuși, HCM a avut șansa să comprime diferența la o cotă destul de acceptabilă, însă nu a gestionat bine finalul. Jucătorii ei s-au pripit la câteva faze, au irosit ocaziile avute de a veni la patru goluri în spatele slovacilor și au cedat până la urmă la opt goluri (25-33).

Publicat: 15 02. 2009, 19:53
Actualizat: 15 02. 2009, 22:30