Constanța a renăscut în trei zile după ce a fost surclasată în Ștefan cel Mare. Dinamo, pusă la zid în meciul doi! Derby-ul turului 1 al play-off-ului are nevoie de un joc decisiv pentru a fi decisă învingătoarea

La fel ca și în sezonul 2016-2017, confruntarea dintre Dinamo și HC Dobrogea Sud Constanța din play-off ajunge la un meci decisiv. „Delfinii” și-au luat revanșa în fața adversarilor în jocului doi al sfertului de finală, după ce s-au impus pe teren propriu cu 27-20.

La începutul acestei săptămâni, Dinamo impresiona în meciul de debut al play-off-ului, reușind să surclaseze Constanța cu 36-27. Partida din Ștefan cel Mare s-a încheiat încă din minutul 25, după cum a apreciat și antrenorul Sandu Iacob la vremea respectivă. În numai 3 zile, rezultatul respectiv a avut efect invers în cele două tabere. HCDS s-a mobilizat exemplar pentru a-i administra o corecție adversarei. În schimb, Dinamo a jucat fără nerv, departe de ceea ce a arătat în jocul unu.

De această dată, Constanța a fost echipa care a făcut diferența de la distanță, Malinovic și Cutura fiind irezistibili în fața apărării dinamoviste. De partea celaltă, Dinamo nu a mai reușit să-și pună în valoare forța de aruncare de la distanță, iar când a tras la poartă s-a lovit de zidul ridicat de Mitrevski, imperial în multe momente, inclusiv în situații de unu la unu.

Gazdele s-au desprins la sfârșitul primei reprize, 12-9, iar în partea secundă au menținut o presiune constantă pe adversar. Lucrurile au început să devine clare din minutul 47, când HCDS s-a distanțat la 20-15. Constanța și-a impus ritmul până la final, a pregătit fiecare atac cu foarte multă răbdare și a câștigat categoric, cu 27-20. Așadar, derby-ul „sferturilor” ajunge la un meci decisiv, programat pe 29 aprilie. Ar mai fi de remarcat faptul că Dinamo a suferit și prima înfrângere din 2018.

Remarcații partidei: Malinovic, Cutura, Mitrevski, Toma (toți HC Dobrogea Sud Constanța).

Știați că avem o pagină de Facebook dedicată handbalului?