CM DE HANDBAL 2015 | Ai spune că a fost „măcel” la Ungaria – Serbia, după câte eliminări au arătat arbitrii. Care a fost de fapt problema la derby-ul zilei secunde

Ungaria – Serbia, încleștare în Grupa A a Campionatului Mondial de handbal feminin, a fost cea mai interesantă partidă a zilei de duminică. Logic, selecționata maghiară s-a impus cu 32-26 (18-16), însă victoria nu a fost chiar atât de lejeră pe cât o arată scorul final.

Absența celor patru mari vedete din tabăra lui Sasa Boskovic, Lekic, Damnjanovic, Tomasevic și Cvijic, este compensată într-un fel printr-o determinare ieșită din comun a jucătoarelor care compul lotul Serbiei la turneul final din Danemarca. Învinsă în baraj de România, dar ajunsă la Campionatul Mondial cu wildcard, Serbia arată mult mai bine decât acum câteva luni. La debut, a reușit să producă supriza, 28-28 cu Muntenegru, iar în ziua a doua la Herning a dat o replică peste așteptări și Ungariei.

După 12 minute de joc, Tomori, Zacsik & Co au reușit să se desprindă la 6 goluri diferență (scor 10-4), iar Ungaria anunța o nouă victorie la scor, după ce în prima zi câștigase cu 39-20 în fața Tunisiei. Serbia a fost luată „tare”, dar a reușit să echilibreze balanța spre sfârșitul primei părți, când a redus handicapul la 2 goluri (16-18 pauză).

În repriza a doua, diferența de scor a „jonglat” între 1 și 4 goluri în favoarea Ungariei, care s-a liniștit abia în minutul 58, după un gol al coordonatoarei Zita Szucsanszki, care a marcat pentru 29-24. Abia în acel moment și antrenorul Andres Nemeth a răsuflat a ușurare, după ce adversara a încercat săs e țină „scai”, în special în partea secundă. La final, Ungaria s-a impus cu 32-26 și așteaptă acum adevăratele bătălii cu Danemarca și Muntenegru pentru podiumul Grupei A.

Victoria Ungariei nu a fost totuși în pericol în niciun moment, iar jocul a curs „lin” în această direcție. Dar dacă privim spre statistica meciului, s-ar putea spune că s-a dat serios la „coaste”. Atât Ungaria, cât și Serbia au văzut pe parcursul celor 60 de minute câte 7 eliminări. În total, au adunat 28 de minute de eliminare, o cifră ieșită din comun pentru un meci de handbal feminin,

Jocul nu a fost însă atât de dur pe cât o arată statistica. Problema a fost alta, faptul că meciul a fost condus de doi argentinieni, care au luat multe decizii haotice. Au dictat eliminări când nu se impuneau, în schimb au trecut cu vederea peste alte faze care cereau sancțiuni. Sud-americanii au cam avut propriul regulament! Bine că deciziile acestora nu au infulențat și rezultatul, pentru că Ungaria oricum a fost superioară Serbiei.

• Alte rezultate în Grupa A: Muntenegru – Japonia 29-23, Danemarca- Tunisia 32-20. Clasament după 2 etape: 1. Ungaria 4 p, 2. Danemarca – 4 pm 3. Muntenegru – 3 p, 4. Serbia – 1p, 5. Japonia – 0 p, 6. Tunisia – 0 p.
  • Rezultate în Grupa B: China – Cuba 39-30, Olanda – Angola 37-24, Suedia – Polonia 31-30. Clasament după 2 etape: 1. Olanda – 4 p, 2. Suedia – 4 p, 3. Polonia – 2 p, 4. China – 2 p, 5. Cuba – 0 p, 6. Angola – 0 p.

Luni este pauză în Grupele A și B. În schimb, vor fi la lucru reprezentativele din Grupele C și D. România va evolua de la ora 17:00, într-o partidă cu echipa Kazakhstan.

Știați că avem o pagină de Facebook dedicată handbalului?

Publicat: 06 12. 2015, 23:27
Actualizat: 07 12. 2015, 00:34