Ciudad Real a câștigat Liga Campionilor!

Echipa spaniolă de handbal masculin BM Ciudad Real a câștigat Liga Campionilor, după ce s-a impus, duminică, pe teren propriu, în partida retur a finalei, în fața germanilor de la THW Kiel, cu scorul de 33-27 (13-14).

Portarul Thierry Omeyer a fost de netrecut în debutul partidei, intervențiile sale ajutând THW Kiel să domine primele minute ale confruntării din Spania. La adăpostul victoriei din tur, 39-34, nemții au fost mai siguri pe ei, mai pragmatici în ambele faze, dar și mai atenți la capitolul greșeli tehnice (4-7, min. 10).

Ibericii au egalat la mijlocul reprizei, 8-8, după care spiritele s-au încins, fanii fiind nemulțumiți de eliminarea lui Chema Rodriguez, urmată de una similară a coechipierului Metlicici, ambii faultând dur doi adversari. THW a profitat, detașându-se la 8-10 (min. 18) și 9-12 (min. 22), pentru a-și păstra avantajul și la pauză, 13-14.

THW Kiel a continuat în aceeași notă de dominare și în partea a doua, fără a arăta că face acest lucru cu prea mare efort (16-20, min 40). Omeyer a fost la fel de greu de depășit, salvând incredibil din orice unghi și, chiar dacă faza ofensivă a echipei germane nu a dat aceeași satisfacție, THW a continuat dominația. La polul opus, Ciudad Real a făcut eforturi măcar pentru a egala, reușind performanța în minutul 44 (20-20). În doar 20 de secunde, ibericii au mai marcat de două ori, preluând conducerea pentru prima dată în meci, 22-21, iar două minute mai târziu, Ciudad avea două goluri avans, 24-22.

Cu 11 minute înainte de final, gazdele conduceau cu 26-23, sperând să întoarcă soarta finalei. Nikola Karabatici a fost însă jucătorul care a „tras” după el pe THW Kiel, reușind să o țină în joc. Ciudad s-a detașat la 31-27 (min. 57), iar un minut mai târziu, când Abalo a marcat pentru 32-27, sala a izbucnit, pentru că se stabilise diferența necesară pentru câștigarea trofeului de către iberici. Klein a ratat la atacul următor, mărind dramatismul finalului de meci, Ciudad a mai înscris o dată, iar THW a fost obligată să se recunoască răpusă, la fel ca sezonul trecut, tot în fața spaniolilor.