Cine sunt cele 8 echipe calificate în sferturile de finală a Cupei României la handbal feminin! Cu cine se poate întâlni CSM București

Cristina Georgiana Neagu in meciul de handbal feminin dintre CSM Bucuresti si Rapid Bucuresti, contand pentru Cupa Romaniei, desfasurat in Sala Polivalenta-Ioan Kunst Ghermanescu din Bucuresti, luni 20 februarie 2023. © FOTO:Razvan Pasarica/SPORT PICTURES

Joi s-au disputat şase partide din optimile de finală ale Cupei României, fiind stabilite formaţiile calificate în sferturi.

Acum câteva zile au obţinut calificarea deţinătoarea trofeului, CSM Bucureşti, şi echipa Gloria Bistriţa.

Partidele din această fază a competiţiei, sferturile de finală, ar urma să aibă loc în 9 martie, iar Turneul Final Four în 20-21 mai.

Potrivit regulamentului, dacă o echipă din Divizia A va juca împotriva unei echipe de Liga Florilor, jocul se va desfăşura pe terenul echipei de Divizia A. În caz de egalitate după 60 de minute, se vor executa aruncări de la 7 metri.

Rezultatele complete ale partidelor din optimilor de finală, disputate în manşă unică, sunt:

• Dunărea Brăila – Gloria Buzău 31-25

În urma rezultatelor, în sferturile de finală ale Cupei României s-au calificat echipele CSM Bucureşti, Gloria Bistriţa, CSM Slatina, Ştiinţa Bucureşti, Dacia Mioveni, Corona Braşov, CSM Tg. Jiu şi Dunărea Brăila.

În 2022, Cupa României a fost câştigată de CSM Bucureşti, după finala cu SCM Rm. Vâlcea, scor 34-26.

S-ar putea elimina sistemul Final Four din sezonul viitor

Se discută asiduu despre un nou format de 16 echipe în Liga Florilor, dar și Cupa României va avea parte de un nou design. Există dezbateri pe aceste idei între FR de Handbal și cluburile afilitate, a anunțat în exclusivitate ProSport.

Federalii analizează trecerea Cupei României de la Final 4 la Final 8, cu amănuntul că echipele care joacă în grupele cupelor europene se vor califica direct în ultima fază.

Astfel granzii care se vaită că au multe meciuri interne care le perturbă activitatea internațională salvează câteva partide prin care se califică direct în Final 8.

Sistemul este identic precum în baschet, acolo unde Final 8 la baschet masculin s-a jucat de curând la Constanța (sâmbătă – sferturile, luni – semifinalele și miercuri – finala).

Publicat: 24 02. 2023, 11:51