Cine se mai pune cu Danemarca și Spania?

• Euro, ziua a 5-a. Grupa A: Macedonia – Austria 22-21, Danemarca – Cehia 33-29; Grupa B: Spania – Islanda 33-28, Ungaria – Norvegua 26-26
  • Spania și Danemarca merg cu patru puncte în grupele principale

Campionatul European de handbal masculin din Danemarca se apropie să intre în faza a doua a competiției, a grupelor principale. Situația în grupele A și B a fost deja clarificată, nefiind consemnată nicio supriză majoră. Danemarca și Spania au obținut câte trei victorii și este greu de presupus că mai pot rata calificarea în semifinale, în timp ce naționalele Cehiei și Norvegiei își fac bagajele și pleacă acasă.

Ieri, în ultima rundă, singura răsturnare de situație s-a produs în grupa A, în sensul că Macedonia a reușit să treacă peste Austria. Cele două naționale s-au calificat în grupa principală de la Herning, dar naționala din spațiul ex-iugoslav merge mai departe cu două puncte după succesul la mare luptă, cu 22-21. Omul meciului a fost Kiril Lazarov, handbalistul lui FC Barcelona, care a marcat nu mai puțin de opt goluri, ultimele două în minutele 59 și 60, deci inclusiv golul victoriei. Austria a avut 20-18 în minutul 55, însă a cedat pe final, iar în momentul terminării partidei nu avea nici certitudinea calificării în faza următoare. Puțin mai târziu, Danemarca avea să clarifice lucrurile prin succesul cu 33-29. Austria a mers mai departe întrucât gazdele întrecerii nu și-au permis să cedeze niciun punct, care le-ar fi diminuat, automat, zestrea pentru grupele principale. Danemarca s-a impus fără să forțeze niciun moment, energia fiind stocată pentru reeditarea finalei Campionatului Mondial cu Spania, joc care va avea loc mâine.

În grupa B, ibericii au obținut maximum de puncte, însă au avut ceva de tras atât în meciul cu Norvegia, cât și cu Islanda. De fapt, ambele jocuri au avut cam același scenariu. Spania s-a văzut condusă în repriza a doua și cu Islanda, 22-19 (minutul 41), însă a reușit să se mobilizeze exemplar și să întoarcă rezultatul în câteva minute. La sfârșitul celor 60 de minute, campioana mondială en-titre s-a impus cu 33-28, scor care a calificat-o în turul următor cu trei puncte avans în fața Islandei și Ungariei. Selecționata maghiară și-a asigurat locul în Top 12 cu două egaluri, ultimul fiind înregistrat aseară, 26-26 cu Norvegia. Cum nordicii pleacă însă acasă, Ungaria avansează cu un punct în grupa principală.

Publicat: 17 01. 2014, 08:04
Actualizat: 17 01. 2014, 08:05