Chin și jale în Danemarca: CSM București și-a complicat drumul spre Final Four-ul Ligii Campionilor și a ratat calificarea directă în sferturi! Campioana României și-a aflat deja adversara după înfrângere clară cu Odense

Cristina Georgiana Neagu in meciul de handbal feminin dintre CSM Bucuresti si SG BBM Bietigheim, contand pentru Liga Campionilor, desfasurat in Sala Dinamo din Bucuresti, duminica 11 februarie 2024.,Image: 845648494, License: Rights-managed, Restrictions: , Model Release: no

CSM București n-a avut nicio șansă în meciul din deplasare cu Odense, acolo unde a cedat la o diferență mai clară decât o arată scorul: gazdele s-au impus cu 29-25.

Prin urmare, CSM București va trebui să mai joace o dublă pentru calificarea în sferturi, după ce a încheiat grupa pe locul 4. Adversara fetelor lui Adi Vasile va fi Krim.

CSM București, înfrângere clară cu Odense! Locul 2 a fost ratat de echipa lui Adi Vasile

CSM București a sperat într-un rezultat bun cu Odense, mai ales că s-a impus în Sala Polivalentă, însă returul a arătat că echipa lui Adi Vasile este departe deocamdată de obiectivul propus: calificarea în Final Four.

Cu o apărare care a funcționat foarte bine, formația din Danemarca a început ezitant, dar s-a desprins treptat de la 4-4, iar la pauză scorul a fost 16-11.

Adi Vasile a pus „tunurile” pe jucătoarele de la CSM București și a părut că formația noastră este capabilă să revină spectaculos, în condițiile în care s-a putut baza și pe vedeta Cristina Neagu, așa cum a scris ProSport. În partea a doua, CSM București s-a apropiat la două goluri (20-18, iar apoi 21-19), însă a căzut din nou, iar finalul a fost unul liniștit pentru Odense. Meciul s-a încheiat cu scorul de 29-25, iar la final jucătoarele gazdelor au sărbătorit calificarea în sferturile de finală.

• Principalele marcatoare ale partidei au fost Aardahl 5 goluri, Housheer 5, pentru Odense, respectiv Neagu 7, Flippes 5, pentru CSM.

Astfel, CSM București a suferit duminică al cincilea eșec în faza grupelor, iar Odense merge direct în sferturi, alături de Gyor, una dintre favoritele la câștigarea trofeului.

Rezultatele obținute de CSM Bucureşti în grupa A: 28-24 şi 25-29 cu Odense, 24-26 şi 31-28 cu SG BBM Bietigheim, 23-27 şi 26-24 cu Gyor, 41-26 şi 35-26 cu IK Savehof, 28-30 şi 21-24 cu Brest, 29-24 şi 44-26 cu Buducnost, 29-29 şi 30-23 cu DVSC Debrecen.

CSM București – Krim, în barajul pentru sferturile Ligii Campionilor

CSM București a aflat deja adversara din play-off, acolo unde va da peste Krim. Echipa care trece mai departe se duce în sferturile Ligii Campionilor.

Anul trecut, în aceeași fază a competiției, Krim a dat peste Rapid, iar fosta campioană a României s-a calificat după un retur superb în Sala Polivalentă.

Vipers, aflată în grupa Rapidului, este deținătoarea trofeului. Formația din Giulești are de la ora 17:00 un meci decisiv pentru calificare, urmând să o întâlnească pe Esbjerg, la Mioveni.

Dacă favorita la locul 2 în competiția internă trece și ea mai departe în ultimul moment, atunci meciurile din play-off vor fi: CSM București – Krim, respectiv Rapid – Brest.

Publicat: 18 02. 2024, 16:43
Actualizat: 18 02. 2024, 16:50