Ce chin și cu Portugalia! România U19 a ajuns să sufere și pentru o calificare în turneul 9-12 la Europene. Naționala U17, prima victorie într-o competiție oficială

Naționala Under 19 a terminat la egalitate partida cu Portugalia, scor 28-28, în Grupa I2 de la Campionatul European din Spania, evitând la golaveraj o evoluție în turneul pentru locurile 13-16, adică ultimele la turneul final. Timp de 45 de minute, România nu a avut emoții cu adversara, fiind permanent la conducere, chiar și la 5 goluri diferență. Tot ce s-a jucat însă cu miză la acest European a fost însă complicat pentru echipa lui Roșca și Kozma. Până la urmă, jocul cu Portugalia nu a făcut excepție.

În ultimele 10-12 minute ale jocului, România nu a mai fost în stare să marcheze, astfel că de la plus 5 s-a văzut egalată, scor 26-26 (min. 56). În ultimele 2 minute s-a trecut rapid de la extaz la agonie și invers. Bianca Bazaliu a ratat o aruncare de la 7 metri la 27-27. Portugalia a pierdut mingea la faza imediat următoare, România a plecat pe contraatac și a înscris pentru 28-27 prin Carașol. Naționala părea că va câștiga la limită, având în vedere că a jucat și în superioritate numerică pe final. Tipic românesc, tricolorele au cedat, iar Portugalia a egalat în 5 cu 6. Deși a mai avut vreo 25 de secunde la dispoziție, România nu s-a mai grăbit să înscrie și să câștige măcar la un gol diferență, ci s-a mulțumit cu puțin, așa cum s-a întâmplat pe întrega durată a turneului, cu un rezultat de egalitate. Acest 28-28 avea să-i aducă o calificare (!!!) în turneul 9-12. Urmează bătălia de vineri cu Lituania.

Tot miercuri, naționala Under 17 a învins Georgia cu 32-24 la FOTE, în ultimul meci din Grupa B. Pentru generația 98-99 a fost primul succes într-o competiție oficială. România a ratat însă calificarea în semifinale.

Știați că avem o pagină de Facebook dedicată handbalului?

Publicat: 29 07. 2015, 23:54
Actualizat: 30 07. 2015, 04:31