Carmen Amariei va fi operată de menisc la genunchiul drept

Handbalista Carmen Amariei a declarat vineri, pentru MEDIAFAX, că va suferi o operație de menisc la genunchiul drept, după accidentarea suferită în primul meci al turneului de promovare de la Buzău, câștigat de echipa sa, Terom Z Iași, cu Rapid București.

Finalul de sezon nu este deloc îmbucurător pentru handbalista Carmen Amariei, care evoluează la formația Terom Z Iași. Marți, în primul meci al turneului de promovare în Liga Națională, de la Buzău, și-a ajutat echipa să câștige un meci important, 28-27, cu contracandidata Rapid București, marcând 8 goluri, dar repriza secundă a fost cu ghinion.

Am avut o lovitură mai ușoară în prima repriză, iar prin minutul 37-38 am simțit că ceva nu e în regulă la genunchiul drept. Miercuri am plecat la București, am efectuat un RMN, iar joi a fost interpretat de medici, diagnosticul fiind de ruptură de menisc intern.Astăzi am vorbit cu dr. Filipescu, de la Spitalul Sf. Ioan, iar luni dimineața voi și intra în operație. Ă‚sta e norocul meu. Am adunat deja șase operații la genunchi, de ligamente și menisc, plus una la umăr. Sezonul e încheiat pentru mine, dar din ce am înțeles de la medici, recuperarea ar fi de 3-4 săptămâni„, a declarat Carmen Amariei, vineri, pentru MEDIAFAX.

Contractul sportivei cu Terom Z Iași expiră la 30 iunie.

La turneul de la Buzău, echipa sa are un bilanț de trei victorii și o înfrângere, după patru zile de competiție, cu 6 puncte și șanse la promovare. Partidele decisive se vor juca sâmbătă.

sursa: Mediafax

Publicat: 25 05. 2012, 15:34
Actualizat: 25 05. 2012, 15:35