Ca-n curtea școlii

Antrenorul Aihan Omer a apelat la câteva rezerve pentru a învinge Kuwaitul, însă tot Ghionea (8 goluri) și-a asumat sarcina de finalizator.
Tricolorii au avut un debut slab de meci, fiind conduși timp de unsprezece minute (0-2, 2-4). Lucrurile au intrat în normal mai apoi, România detașându-se decisiv în minutul 25 (14-8), după o serie de șapte goluri consecutive. Formația noastră a avut și un avantaj maxim de 13 goluri (29-16 / min. 47), însă până la final, pe fondul unei relaxări, Kuwaitul a reușit să limiteze proporțiile scorului (34-27).

Cu un procentaj maxim la aruncările de la 7 metri (2/2), mult mai sigură la 9 m (6 goluri din 10 încercări), formația lui Aihan Omer l-a avut pe Vali Ghionea drept principal marcator (8 goluri din 11 aruncări) și a contat pe doi portari, Mihai Popescu (13 mingi parate din 30 / 43%) și Sorin Bârza (7 din 17 / 41%), foarte siguri în intervenții. Este adevărat, în fața unui adversar cu o clasă mai jos.

Publicat: 26 01. 2009, 09:03
Actualizat: 26 01. 2009, 13:52