Buducnost și-a luat revanșa cu Gyor și pare scăpată în câștigătoare a grupei din care face parte și CSM București

Budcnost Podgorica s-a impus cu 25-22 în fața echipei Gyor, într-una din cele mai așteptate partide de handbal ale sfârșitului de săptămână. Jocul s-a desfășurat în cadrul grupe principale 2 a Ligii Campionilor și a avut ca miză locul 1.

Cele două formații s-au întâlnit pentru a doua oară în această perioadă, prima partidă având loc la începutul anului la Gyor. Atunci s-a impus formația maghiară cu 22-20. Pentru a fi în pole-position în bătălia pentru locul 1, echipa Cristinei Neagu avea nevoie de o victorie fără a conta neapărat diferența, în condițiile în care înaintea acestei runde cele două formații erau la egalitate de puncte – 11. Buducnost Podgorica a ținut însă să câștige la o diferență mai mare decât a pierdut în jocul tur, astfel încât să fie avantajată și de rezultatele directe în eventualitatea în care la sfârșitul fazei grupelor principale va avea același număr de puncte cu Gyor.

Deținătoarea trofeului și-a îndeplinit obiectivul după cele 60 de minute, după ce a câștigat la o diferență de trei goluri, scor 25-22. Cristina Neagu a marcat 2 goluri. Astfel, Buducnost își permite și o înfrângere în următoarele două partide, cu Vardar Skopje în deplasare și FC Midtjylland acasă. Formația din Podgorica face parte din aceeași grupă cu CSM București și ar putea fi o posibilă adversară a echipei HCM Baia Mare în sferturile de finală.

Știați că avem o pagină de Facebook dedicată handbalului?

Publicat: 15 02. 2016, 01:01
Actualizat: 15 02. 2016, 01:09