„Bonus” pentru final de Campionat Mondial: Norvegia vine în grupa României la turneul preolimpic! Rusia lui Ambros Martin a câștigat medalia de bronz la Kumamoto

Rusia a câștigat medalia de bronz la Campionatul Mondial de Handbal Feminin de la Kumamoto, după ce a învins Norvegia cu scorul de 33-28 în finala mică. Așadar, grupa României pentru turneul preolimpic a devenit completă, cu Norvegia, Muntenegru și Coreea de Nord. Primele două clasate în 22 martie se califică la Jocurile Olimpice de la Tokyo.

Rusia a fost la conducere în cea mai mare parte a finalei mici, în ciuda faptului că Norvegia a început mai bine, cu 3-0. Selecționata condusă de Ambros Martin a egalat la 7-7 în minutul 12, iar după alte cinci minute a preluat definitiv controlul partidei. Rusia a plecat la cabine cu 18-15, iar de la acest scor nu i-a mai permis adversarei să se apropie. La final, Vyakhireva & Co s-au impus meritat cu 33-28, astfel că au câștigat medalia de bronz.

În schimb, Norvegia a terminat al doilea turneu consecutiv în afara podiumului, după Euro 2018, unde a terminat pe locul 5. Nordicele completează, așadar, grupa României la „preolimpice”.

Ar fi de notat totuși că Norvegia a fost la Campionatul Mondial din Japonia fără șapte jucătoare, din cazua problemelor medicale: Veronica Kristiansen, Nora Mørk, Amanda Kurtovic, Kari Aalvik Grimsbø, Katrine Lunde, Henny Reistad și Vilde Ingstad.

Cel puțin patru dintre acestea, Kristiansen, Kurtovic, Reistad și Ingstad vor reveni până în martie 2020. Așadar, Norvegia va avea trei staruri în plus pentru linia de 9 metri.

Ar mai fi de notat că antrenorul Thorir Hergeirsson a primit un contract pe încă 4 ani din partea federației din Norvegia.

Publicat: 15 12. 2019, 12:00
Actualizat: 15 12. 2019, 12:15