Bomba campionatului a explodat la Ploiești! Minaur a fost învinsă de o nou-promovată. CSM București și HC Odorhei, despărțite de un gol în fruntea clasamentului

UPDATE: Minaur Baia Mare nu se regăsește în acest sezon. Miercuri seara, campioana României a fost învinsă, în deplasare, și de nou-promovata CSM Ploiești, cu 25-24. După 6 etape, reprezentanta Ligii Naționale în Liga Campionilor ocupă doar locul 10, fiind și la 4 puncte distanță de zona play-off.

Steaua București a suferit, duminică, prima înfrângere în Liga Națională de handbal masculin, fiind învinsă pe teren propriu de HC Vaslui, cu 35-32, într-un meci din cadrul etapei a 6-a. Astfel, grupul echipelor care n-au pierdut niciun joc în acest sezon s-a redus la trei, după ce și HC Adrian Petrea Reșița a pierdut în deplasarea de la Potaissa Turda cu 24-23. Cele trei echipe invincibile sunt CSM București, HC Odorhei și Dinamo, ultima având însă un joc mai puțin disputat.

Etapa a 6-a a debutat vineri cu o victorie așteptată a echipei CSM București în fața celor de la Danubius Galați, scor 32-22. Diferența s-a creat însă după minutul 40, până în acel moment oaspeții reușind să fie chiar egali „tigrilior”, scor 18-18. Ca și în etapa precedentă, cu HC Odorhei, Danubius a căzut pe final, iar CSMB s-a impus la o diferență apreciabilă, de 10 goluri. Partida a marcat și debutul suedezului Linus Persson la formația gazdă, adus în pauza competițională împreună cu Isabelle Gullden la echipa feminină. CSM București a obținut a șasea victorie în acest sezon din tot atâtea posibile, iar prin ritmul pe care l-a impus a întins serios plutonul. În numai 6 runde, diferența dintre locul 1 și locul 9, primul care ratează accederea în play-off, este deja de 12 puncte!

Ritmul impus de CSMB este deja sufocant și pentru Steaua București, care a înregistrat a doua partidă consecutivă fără victorie pe teren propriu. Dacă în partida cu Minaur Baia Mare a terminat la egalitate, în această etapă a primit o grea lovitură din partea echipei HC Vaslui. Trupa lui Sandu Iacob se leagă de la meci la meci tot mai bine, iar duminică a dat lovitura la Chiajna, după ce au făcut o repriză secundă extraordinară. La pauză scorul era egal, 17-17, însă în partea secundă oaspeții au reușit să creeze o diferență neașteptată, de 6 goluri (scor 32-26). Când Steaua a reacționat a fost prea târziu, HC Vaslui reușind să câștige cu 35-32 în fața unei echipe care a avut un singur jucător la înălțime, Ionuț Georgescu. Astfel, în urma acestui eșec, formația lui Ovidiu Mihăilă a rămas la 5 puncte distanță de liderul CSM București.

Câteva ore mai târziu a căzut și „reduta” celor de la HC Adrian Petrea Reșița, care au pierdut la limită în fața echipei Potaissa Turda (scor 24-23), ajunsă la a 3-a victorie consecutivă. La pauză, gazdele au avut 17-11, însă bănățenii au început o cursă de urmărire în repriza va doua și în numai 13 minute au restabilit egalitatea, scor 18-18. Ultima partea a jocului a aparținut celor două apărări, plusul fiind în tabăra Potaissei, care a câștigat la mare luptă.