Bogdan Burcea: „Corona Brașov are 50 la sută șanse de calificare în sferturile Cupei EHF”

Antrenorul echipei de handbal feminin Corona Brașov, Bogdan Burcea, a declarat, marți, că adversara din optimile Cupei EHF, Astrahan Astrahanocika, are un lot foarte puternic, dar consideră că șansele de calificare în sferturile de finală sunt egale.

„Vom juca în compania unui adversar extrem de puternic. Echipa rusă are șase jucătoare la lotul național, plus alte două străine în lot, iar asta spune multe despre valoarea lor. Pe de altă parte, și noi avem multe jucătoare la echipa națională, deci și noi avem valori individuale în echipă. În plus, această calificare se joacă în dublă manșă și este clar că vom lupta până la capăt pentru calificarea în turul următor. Cred că pornim cu șanse egale, doar că din păcate noi avem de jucat meciul de campionat cu HCM Baia Mare, chiar între cele două manșe cu Astrahan Astrahanocika. Vom veni după o deplasare extrem de lungă până în Rusia, și odată ajunși în țară va trebui să plecăm la Baia Mare, pentru ca apoi să jucăm returul de la Brașov. Nu va fi ușor, dar nu avem ce face, așa a fost programarea și trebuie să jucăm aceste trei partide în decurs de o săptămână”, a spus Burcea.

Astrahan Astrahanocika a terminat campionatul Rusiei pe locul 5. În sezonul trecut al Cupei EHF, rusoaicele au fost eliminate de formația Lada Togliatti în semifinalele competiției. În actuala ediție, Astrahan Astrahanocika s-a calificat în optimi după ce a trecut de grecoicele de la OFN Ionias. În meciul tur, OFN a câștigat cu 28-27, însă rusoaicele s-au impus în retur cu 44-22.

Știați că avem o pagină de Facebook dedicată handbalului?

Publicat: 25 11. 2014, 20:03
Actualizat: 26 11. 2014, 14:50