CSM București, victorie entuziasmantă la Bietigheim în Liga Campionilor, scor 32-22. „Tigroiacele” și-au făcut datoria! Echipa lui Adrian Vasile a urcat pe locul 1 în Grupa A

Martine Smeets se bucura dupa un gol in meciul de handbal feminin dintre CSM Bucuresti si Ferencvaros Torna Club-Rail Cargo Hungaria, contand pentru Liga Campionilor, desfasurat fara spectatori in Sala Ion Kunst Ghermanescu-Polivalenta din Bucuresti, duminica 18 octombrie 2020. © FOTO:Razvan Pasarica/SPORT PICTURES

CSM București a învins Bietigheim cu 32-22, într-un meci din etapa a 6-a a Ligii Campionilor – Grupa A. În urma acestui rezultat, „tigroaicele” au urcat pe locul 1.

CSM București a obținut la Bietigheim cea mai clară victorie a sezonului în Liga Campionilor

Jucătoarele echipei CSM București și-au făcut datoria! Neplătite de trei luni, „tigroiacele” și-au respectat blazonul și au făcut un alt meci solid în Liga Campionilor. Reprezentanta României a ajuns în Germania fără Cristina Neagu, dar a rămas la fel de periculoasă, transformând Bietigheim într-o echipă neputincioasă.

Apărarea a mers foarte bine, Jelena Grubisic a adus siguranță, iar atacul a fost elaborat, s-a marcat din toate pozițiile, pe contraatac, din pozițional, chiar și din aeriană!

Emoții au fost doar în primele 25 de minute, perioadă în care Bietigheim a avut resurse fizice pentru a concura cu CSM București. Carmen Martin a marcat pentru 11-10 în minutul 25, iar de aici totul a curs într-o singură direcție. Fetele lui Adrian Vasile au plecat la cabine cu 14-10, iar diferența a crescut la opt goluri imediat după pauză, 19-11.

Gazdele au mai avut o singură zvâcnire, când au marcat 5 goluri consecutive și au revenit la 16-19. Din minutul 40, CSM București a jucat în viteza a cincea, astfel că în mai puțin de 15 minute a reușit să se desprindă la 12 goluri diferemță.

În cele din urmă, tabela a fost ”înghețată” la 32-22. Tigroaicele au făcut un meci neașteptat de bun, în condițiile în care n-au avut-o pe Cristina Neagu, iar la echipă sunt probleme financiare. Ele și-au făcut pe deplin datoria!

Bietigheim – CSM București 22-32 (10-14)

• Salamakha, Sando; Loerper 1, Lauenroth 3, Smits 2, Ostergaard 2, Naidzinavicius 3, Schulze 6, Jorgensen, Braun 1, Reimer 4, Berger, Maidhof, Patorra.
  • Grubisic, Dedu, Săndulache; Barbosa 2, Lazovic 3, Dembele 2, Martin 7, Klikovac, Smeets 3, Cvijic 4, Pintea 2, Perianu, Omoregie 7, Bazaliu 1, Moisă 1, Jipa.

Evoluția scorului în partida Bietigheim – CSM București:

FINAL | Bietigheim – CSM București 22-32

CSM București nu a mai accelerat pe final, astfel că diferența a scăzut la 10 goluri: 32-22 scor final.

Bietigheim este KO! CSM București înscrie gol după gol, iar diferența a ajuns la 12 goluri în minutul 22, scor 29-17.

Bianca Bazaliu a intrat cu gol pe teren, iar inevitabilul s-a produs. CSM București a ajuns la o diferență de 10 goluri în minutul 50, 27-17.

Alexandrina Barbosa a marcat pentru 26-17 în minutul 48, iar CSM București a scăpat în câștigătoare a jocului.

Este meciul extremelor echipei CSM București. A venit rândul olandezei Martine Smeets să puncteze din nou. A marcat apoi și Omoregie, iar CSM București s-a desprins la 24-17 în minutul 45.

Crina Pintea a fost eliminată 2 minute, dar CSM București a reușit să ia din nou un avans de cinci goluri, 22-17. Carmen Martin face un meci mare în Germania, ajungând la 7 goluri, din tot atâtea aruncări.

Carmen Martin a revenit pe teren și a întrerupt seria de goluri a gazdelor, 20-16 (min. 41).

În patru minute, reprezentanta Germaniei înscrie cinci goluri la rând și reaprinde jocul, 16-19. Adrian Vasile solicită time-out în minutul 40.

Bietigheim profită de o eliminare a pivotului Dragana Cvijic și mai reduce din diferență în minutul 39, scor 14-19.

„Tigroiacele” au început repriza secundă în forță. Elizabeth Omoregie a trimis mingea în vinclu pentru 19-11. Gazdele au cerut time-out în minutul 36.

Scorul ia proporții. Toate extremele sunt pe lista marcatoarelor, după ce a înscris și Laura Moisă. Scor 18-11, min. 35.

CSM București își face meciul tot mai ușor. Apare la finalizare și Martine Smeets, fostă jucătoare la Bietigheim: 16-10 (min. 34)

Carmen Martin înscrie și primul gol al reprizei a doua, dintr-o aruncare de la 7 metri, 15-10.

Barbara Lazovic a închis prima repriză cu un gol superb, din aeriană: scor 14-10.

Barbara Lazovic a marcat cel mai frumos gol al primei reprize © FOTO: Răzvan Păsărică / SPORT PICTURES

Până la urmă, „tigroaicele” reușesc desprinderea în minutul 29, după un gol al Draganei Cvijic, 13-10.

Siraba Dembele a adus CSM București la 12-10 (min. 26), iar Andrea Klikovac a irosit chiar șansa unui avantaj de 3 goluri, după ce a tras în portar pe contraatac.

Carmen Martin a marcat al patrulea gol din acest joc, după ce a fructificat o aruncare de la 7 metri în minutul 25, scor 11-10.

În inferioritate numerică, „tigroiacele” preiau din nou conducerea, cu o reușită a Crinei Pintea, 8-7 (min. 16). Jelena Grubisic are două parade importante.

„Tigroaicele” au răpuns imediat. Alexandrina Barbosa și Siraba Dembele au restabilit egalitatea la 7-7 în decurs de câteva secunde. Gabriela Perianu a fost eliminată 2 minute.

Bietigheim o „taxează” pe CSM București cu pivotul. Luisa Schulze înscrie ultimele două goluri, iar gazdele iau un avans de două goluri în minutul 14, scor 7-5

Carmen Martin a punctat și din pozițional, cu o boltă superbă, 4-4. Tot handbalista din Spania a văzut și prima eliminare a jocului (min. 11).

După aproape patru minute fără gol în meci, gazdele au preluat conducerea în minutul 10, scor 4-3.

Carmen Martin își pune amprenta pe începutul jocului. Extrema dreaptă fructifică al doilea contraatac, iar CSM conduce cu scorul de 3-2.

Gabriela Perianu este jucătoarea care i-a luat locul Cristinei Neagu în echipă, în debutul partidei, pe postul de inter stânga.

Crina Elena Pintea și Gabriela Perianu formează cuplul de apărători centrali în startul partidei. © FOTO: Răzvan Păsărică/SPORT PICTURES

CSM București a marcat primul gol al întâlnirii. A recuperat o minge în apărare și a plecat pe contraatac, Carmen Martin fiind cea care a deschis scorul.

Întâlnirea poate fi urmărită în format LIVE TEXT pe www.prosport.ro și LIVE ONLINE AICI. Jocul este transmis în direct pe Digi Sport, Telekom Sport și Look Sport.

Bietigheim – CSM București, distribuțiile celor două echipe

CSM București nu se poate baza pe Cristina Neagu, care a a suferit o întindere la ligamentul colateral, la ultimul antrenament înaintea plecării în Germania.

Adrian Vasile va miza în jocul de la Bietigheim pe următoarea echipă:

Grubisic, Dedu, Sădulache; Barbosa, Lazovic, Dembele, Martin, Klikovac, Smeets, Cvijic, Pintea, Perianu, Omoregie, Bazaliu, Moisă, Jipa.

Și echipa gazdă are o absență importantă, cea a polonezei Karolina Kudlacz. Bietigheim va alinia la partida cu CSM București următoarea echipă:

Salamakha, Sando; Loerper, Lauenroth, Smits, Ostergaard, Naidzinavicius, Schulze, Jorgensen, Braun, Reimer, Berger, Maidhof, Patorra.

CSM București și Bietigheim au fost adversare și în urmă cu 2 ani. Fiecare și-a câștigat partidele de pe teren propriu: „tigroaicele” cu 32-24, iar adversarele cu 30-28. Adrian Vasile a prefațat jocul Bietigheim – CSM București.

Publicat: 25 10. 2020, 18:27
Actualizat: 25 10. 2020, 19:00