Băieții lui Omer au remizat cu Slovacia

Înaintea barajului cu Muntenegru, contând pentru calificarea la CM din Croația, naționala masculină a României s-a deplasat pentru un stagiu de pregătire în Slovacia condimentat cu două meciuri amicale cu trupa țării gazdă. În prima înfruntare, elevii lui Aihan Omer remizat în această seară , scor 29-29.

După 15 minute echilibrate, tricolorii au preluat controlul partidei și în min.18 aveau trei goluri avans (11-8). Punctul forte al primei reprezentative a fost partea dreaptă, unde au excelat interul Sandu Iacob și extrema Laurențiu Toma (ambii cu câte patru goluri) pauza găsindu-i pe români tot în avantaj (15-14).

Actul secund a adus pe parchet o națională a României cu mai multe modificări, dar trupa lui Omer a rămas tot la timonă datorită raidurilor lui Valentin Ghionea (7 goluri) și a paradelor goal-keeper-ului Mihai Popescu.  Tabela a afișat la un moment dat 21-16 în favoarea noastră, dar , treptat, amfitrionii au redus din diferență și au restabilt echilibrul până la final (29-29)

„Sunt mulțumit de felul în care au jucat băieții, deja mi-am cristalizat o formulă de echipă în vederea meciurilor cu Muntenegru”, a declarat la final selecționerul Aihan Omer, care a rulat întregul lot. Vineri, tricolorii vor da piept din nou cu Slovacia (ora 19:00, la Levice)

ROMÂNIA: Popescu (10 intervenții), Stănescu (7) – Ghionea (7), Buricea (1) Șania (1), Rohozneanu (1), Timofte (2), Toma (4), Iacob (4), Petrea (3), Irimescu (2), Savenco (2), Nicolae (1).

Publicat: 29 05. 2008, 21:17