Baia Mare, în avantaj

HCM Baia Mare a învins în acesată seară cu 27-23 formația germană Leipzig în prima manșă a optimilor Cupei EHF, meci disputat în fața propriilor suporteri.

Trupa pregătită de Ioan Băban a început ceva mai greu, văzându-se condusă cu 9-5 (min. 15). HCM Baia Mare a avut o revenire de excepție, astfel că la pauză a intrat cu un avantaj de cinci goluri (scor 16-11).

Trupa maramureșeană nu a fost scutită de emoții nici în repriza secundă, Leipzig reușind să preia dibn nou conducerea (20-19). Susținute de un public fierbinte, băimărencele au avut puterea să domine finalul, iar după 60 de minute să se impună cu 27-23. Partida retur va avea loc peste o săptămână, în Germania.

În aceeași fază a competiției, Rulmentul Urban joacă de la ora 19:00, în direct pe Sport.ro, în deplasare, cu Feherep Alcoa.

Publicat: 07 02. 2009, 18:39