Baia Mare a „stins” iureșul HCM-ului din Roman și și-a consolidat poziția de lider în Liga Națională de handbal feminin

HCM Roman și-a arătat limitele în Liga Națională de handbal, după cinci victorii consecutive. La cel mai important examen din acest sezon, partida restanță cu HCM Baia Mare din cadrul etapei a 6-a, trupa lui Florin Pera a înregistrat prima înfrângere, scor 17-21. Gazdele au avut serioase probleme în jocul pozițional, fiind vizibile incomodate de apărarea formației din Baia Mare, condusă excelent din poartă de Paula Ungureanu, care a depășit problemele medicale din ultimele săptămâni.

Nici vicecampioana României nu a excelat în această partidă, dar a beneficiat de o linie de nouă metri mai inspirată în atac, cu Geiger și Oltean marcatoare în momentele importante. Diferența s-a făcut în repriza secundă, după ce la pauză cele două formații au încheiat la egalitate, 8-8. HCM Roman a ratat o bună oportunitate de a rămâne neînvinsă, mai ales că adversara a avut câteva absențe notabile: Pîrvuț, Buceschi, Vârtic sau Szucs. După șase etape, HCM Baia Mare și-a consolidat poziția de lider cu 18 puncte, fiind urmată de Corona Brașov și HCM Roman, ambele cu câte 15 puncte.

După acest meci, Liga Națională intră într-o pauză de aproximativ două săptămâni, în acest interval de timp urmând să intre echipa națională, care va juca două meciuri cu Norvegia în cadrul preliminariilor Campionatului European din 2014.

Publicat: 16 10. 2013, 18:48
Actualizat: 16 10. 2013, 19:16