Ambros Martin, dezamăgit: „Acolo s-a rupt meciul, e greu să bați când se întâmplă asta”. Ce spune despre finala mică

Ambros Martin consideră că lipsa atenției pe faza defensivă a dus la eșecul clar, 22-28, din semifinalele Campionatului European din Franța. La finalul celor 60 de minute în care Rusia ne-a fost superioară, selecționerul spaniol al României a pus înfrângerea pe seama evoluțiilor foarte bune avute de Sen și Vyakhireva, le-a felicitat pe fetele sale pentru evoluție și a transmis că meciul s-a rupt la începutul reprizei a doua.

După o primă parte bună, România a scăpat controlul meciului, iar în câteva minute elevele lui Trefilov au pus pe tabelă o diferență care nu a mai putut fi recuperată. Acela a fost momentul-cheie, spune Ambros Martin: „Le-am spus fetelor că trebuie mai multă atenție în defensivă, că ne trebuie mai multă încredere. Noi am făcut o treabă bună la început, dar nu ne-am descurcat individual, în duelurile 1 vs. 1. Nu am simțit bine spațiile, nu am reușit să le ținem piept lui Sen și Vyakhirevei. Știam cum joacă Rusia, cred că e greu să bați Rusia când iei 20 de goluri, dar ne-am luptat, am jucat mai bine pe atac, unde am avut mai multă încredere.

Ele au rupt meciul în debutul reprizei a doua, când au dat trei goluri. Când ești cu un om în minus, apare și acea cădere. Poate era altceva cu Neagu în teren, dar asta nu e o scuză, trebuie să jucăm și fără ea. Fetele au arătat spirit, nimeni nu le poate reproșa nimic, trebuie să fim mulțumiți de ele”, a declarat spaniolul, care nu are vreo favorită pentru finala mică: „Nu vreau pe nimeni în finala mică, se poate!? Nu, doar vă zic așa…Olanda și Franța sunt echipe puternice, nu contează peste cine vom da”.

Publicat: 14 12. 2018, 21:17
Actualizat: 14 12. 2018, 21:18