Al doilea șoc al zilei la CM de handbal masculin. Germania, campioana europeană, eliminată de Qatar

Qatar a produs a doua mare supriză a zilei la Campionatul Mondial de handbal masculin, după ce a reușit să învingă duminică, scor 21-20, campioana europeană Germania și s-a calificat în sferturile de finală ale competiției, unde va întâlni Slovenia.

Vicecampioana mondială Qatar, lipsită de aportul mai multor jucători importanți la turneul din Franța, a reușit să elimine Germania, campioana europeană din 2016 și una dintre favoritele la cucerirea medaliei de aur.

Germania a început mult mai bine disputa din optimile de finală și a reușit să se desprindă la patru goluri în debutul partidei, scor 6-2, însă multinaționala lui Valero Rivera nu a renunțat la luptă, iar diferența la finalul celor 30 de minute a fost de un singur gol, 10-9, în favoarea campioanei europene.

Germania s-a aflat la conducerea jocului până la jumătatea părții a doua a jocului, când a condus cu patru goluri, 17-13. Cu interul Capote în mare formă, Qatar a reușit o revenire spectaculoasă pe final și de la 20-18 pentru Germania, a marcat trei goluri consecutiv și s-a impus cu 21-20, producând astfel o mare supriză.

De menționat că golgheterul Germaniei la acest turneu final, extrema Uwe Gensheimer nu a reușit să marcheze niciun gol, aceasta putând fi una dintre cauzele înfrângerii încă din optimile de finală. Holger Glandorf și Patrick Groetzki, cu câte patru goluri, au fost cei mai buni marcatori ai Germaniei.

Pentru reprezentativa din Qatar, Capote a reușit să înscrie 9 goluri. Naționala condusă de Valero Rivera va întâlni în sferturile de finală, reprezentativa Sloveniei.

Publicat: 22 01. 2017, 21:44
Actualizat: 22 01. 2017, 21:59