Adio, calificare? CSM București a început cu stângul și în Cupa EHF, 26-30 cu SKA Minsk prima manșă a turului 2

CSM București a pierdut cu 30-26 partida cu SKA Minsk, disputată pe teren propriu, în cadrul turului 2 al Cupei EHF – manșa tur. În aceste condiții, șansele de calificare în turul 3 preliminar sunt minime, în condițiile în care returul, programat peste o săptămână, va avea loc în Belarus.

Cu două victorii consecutive în Liga Națională, obținute înaintea primei partide cu SKA Minsk, CSM București a sperat că și-a rezolvat problemele din debutul sezonului, iar prima apariție europeană va însemna și saltul calitativ pe care îl așteaptă conducerea în acest sezon. Nu a fost deloc așa, din contră, echipa din Capitală este pe cale să-și compromită primul obiectiv al sezonului, accederea în grupele Cupei EHF.

SKA Minsk a venit la București cu trei jucători din naționala Belarusului care au pus umărul la una din înfrângerile dure administrate handbalului românesc în ultima vreme, 32-22 într-un meci decisiv de calificare la Campionatul European din 2018, disputat în iunie. Kulesh, Brouka și Padshyvalau și-au reconfirmat valoarea și cu această ocazie, contribuind din plin la victoria echipei lor în manșa tur.

CSM București a avut probleme încă de la început să desfacă o apărare masivă a bielorușilor, Kulesh fiind un adevărat turn de control în centrul apărării. Cu un joc lent și înghesuit pe centru, trupa lui Vlad Caba a tras de câteva ori în blocaj, mingea sărind apoi pentru contraatacul oaspeților, care nu au iertat și s-au desprins la 7-4 în minutul 16.

După un start ratat, vicecampioana l-a aruncat în luptă pe francezul Guillame Saurina, aflat la prima apariție a sezonului. Fără drept de joc în Liga Națională, atât din vina clubului, dar și din cauza regulamentelor FRH, interul stânga avea să fie cel mai bun om al CSM București! Saurina a avut câteva ruperi de ritm cu aruncările lui prin suprindere și a contribuit din plin la revenirea echipei de la 7-11 (min. 21) la 13-13 (min. 29). Aproape jumătate din goluri i-au aparținut.

CSM București și-a salvat repriza și chiar a preluat conducerea după pauză, 15-14. Dar ca și în prima parte, nu a avut constanță în joc, iar reușitele au alternat cu greșelile și ratările. De asemenea, gazdele au comis multe erori în apărare, iar arbitrii francezi nu i-au menajat deloc, arătându-le pe parcurs nu mai puțin de 7 eliminări. Și a mai apărut o „carență” în jocul de apărare, una foarte importantă. Kulesh, omul de peste 2 metri al SKA Minsk, nu a fost blocat. Interul echipei oaspete a marcat la foc automat, iar bielorușii au preluat din nou inițiativa. Definitiv!

CSM București a alergat în zadar după adversari până la final. SKA Minsk a făcut un joc disciplinat, destul de legat, în principiu nu prea a comis greșeli chiar dacă a mai ratat, iar la final a obținut o victorie logică. Singurul plus din tabăra CSMB în ultimele 20 de minute s-a numit Javi Humet, care a dat în sfârșit semne de revenire.

Cireașa de pe tort a fost pusă de Brouka, gol în poarta goală, în ultima secundă, pentru un 30-26, scor numai bun de calificare pentru SKA Minsk. Returul va avea loc peste o săptămână în Belarus, iar CSM București are nevoie de o minune pentru a întoarce scorul. Acea minune ar putea fi tradusă poate doar printr-o stare de spirit, greu de ajuns la așa ceva în numai câteva zile și cu multe orgolii în vestiar.

CSM București – SKA Minsk 26-30 (14-14)

Ciobanu, Sunjic – portari; Hrastnik, Militaru, Georgievski 3, Saurina 9, Rotaru 1, Humet 5, Santos, Novanc 1, Șomlea 2, Szasz, Negru 3, Ramba 1, Onyejekwe, Garcia Robledo 1. Antrenor: Vlad Caba

Maroz, Chernikau – portari; Rudz, Sonchyk, Zhyla, Aliokhin 3, Padshyvalau 4, Kulesh 9, Kryvenka, Ushal 2, Dontsov 3, Vailupau 3, Bokhan 3, Brouka 3. Antrenor: Ihar Papruha

Știați că avem o pagină de Facebook dedicată handbalului?

Publicat: 07 10. 2017, 18:49
Actualizat: 07 10. 2017, 21:20