A treia încercare. Știința Bacău a prins din nou finala Cupei României după ce în ultimii doi ani a pierdut trofeul în fața echipei HCM Constanța

Știința Bacău este prima finalistă a Cupei României, după ce s-a impus azi, la Ploiești, cu 31-21 (17-9) în fața echipei CSM București. Una dintre cele două suprize ale întrecerii, formația din capitală nu a mai avut forță pentru încă o lovitură, cedând inițiativa încă din primele minute ale jocului.

Știința Bacău s-a desprins după 12 minute (scor 6-2), interul dreapta Radu Ghiță fiind principalul „motor” al lui Eliodor Voica. Internaționalul român a marcat primele patru goluri ale echipei sale, însă a fost doar începutul unui festival de goluri, Ghiță oprindu-se la sfârșitul celor 60 de minute la 13 reușite. Știința Bacău a avut atac, dar și o apărare ermetică, greu de depășit de CSM București. Până în minutul 25 al jocului, când vicecampioana României s-a desprins la 16-6, echipa bucureșteană marcase doar două goluri din acțiune. Alte patru au fost realizate de Stoica din aruncări de la șapte metri.

Echipa pregătită de Bozo Rudic și-a dorit foarte mult să meargă și mai departe în Cupa României, însă a plătit tribut pentru efortul depus în zilele anterioare cu CSM Călărași și Steaua, nefiind obișnuită să joace mai multe meciuri într-un timp relativ scurt. Oboseala a fost una din cauzele pentru care „Gașka”, așa cum sunt alintați jucătorii CSM-ului, a făcut multe greșeli în atac chiar și în momente în care a beneficiat de superiorități numerice. Din ambiție, trupa din capitală a reușit totuși să ofere ceva suspans la începutul reprizei secunde, mai ales atunci când aruncările de la mare distanță ale lui Marijanac și Racoțea și-au atins ținta. CSM București s-a apropiat la cinci goluri în câteva rânduri, însă diferența de valoare a fost evidentă în favoarea Științei, care n-a fost nevoită să se întrebuințeze foarte mult pentru a lua din nou avans. Chiar și cu rezervele Vârtic sau M. Bujor, formația băcăuană a ajuns până la final din nou la o diferență de 10 goluri. Tridentul Ghiță – Ramba și Rotaru a marcat 19 goluri, ultimii doi având câte trei reușite. În tabăra CSM-ului cel mai bun marcator a fost Stoica – 7 goluri.

Știința a obținut a treia calificare consecutivă în finala Cupei României, fază în care va înfrunta învingătoarea dintre HCM Constanța și HC Vaslui, a doua mare surpriză a competiției. Ultimul act va avea loc mâine, tot la Ploiești.

Publicat: 08 03. 2014, 14:37
Actualizat: 08 03. 2014, 14:38