40 de minute de „aur” pentru Gyor! Campioana Europei s-a dezlănțuit în returul cu Odense și s-a calificat în Final Four. Șase goluri marcate de viitoarele handbaliste ale CSM București

Gyor este a doua echipă calificată în turneul Final Four al Ligii Campionilor la handbal feminin, după ce a învins Odense cu 33-21 în manșa retur a sferturilor de finală. În urmă cu o săptămână, campioana en-titre a Europei obținuse o victorie la limită, cu 29-28.

Crina Pintea și Compania au turat motoarele abia după 80 de minute de joc cu formația daneză, adunând și cele 60 de minute din manșa tur. Odense s-a autodepășit în prima manșă, a început curajos și în Ungaria, unde a ținut pasul cu echipa gazdă până în minutul 20, scor 10-10. După ce reușit să marcheze pentru 11-10, gazdele au luat time-out, iar din acel moment jocul s-a schimbat cu 180 de grade.

Gyor și-a dominat tactic și fizic adversara din toate punctele de vedere, iar până la pauză a mai înscris șapte goluri fără să primească niciunul, scor 18-10. Iureșul a continuat și la revenirea de la cabine, campioana Ungariei reușind să depășească diferența de 10 goluri după primele acțiuni. În minutul 40, Gyor avea deja 14 goluri avans, 26-12. Diferență creată practic în 20 de minute!

Deținătoarea en-titre a trofeului s-a calificat en-fanfare, 33-21 la final și 62-49 la general. În acest joc au evoluat și viitoarele handbaliste ale CSM București, Crina Pintea și Nora Mork. Pivotul echipei naționale și-a adus contribuția cu patru goluri, în timp ce nordica a înscris 2 goluri. Au fost și primele reușite ale Noei Mork în Liga Campionilor după aproape 14 luni de absență.

Publicat: 13 04. 2019, 20:05
Actualizat: 13 04. 2019, 20:13