10 minute de handbal de vis! Potaissa Turda a făcut un pas mare spre semifinalele Challenge Cup, ajutată de un portar fantastic, Ionuț Irimuș

Potaissa Turda a învins Fyllingen Bergen cu 29-24 în prima mnașă a sferturilor de finală din cadrul Cupei Challenge la handbal masculin. Portarul Ionuț Irimuș a făcut o nouă partidă fantastică.

Ardelenii au trăit periculos vreme de 50 de minute, perioadă în care în puține momente au reușit să se desprindă. În prima repriză, băieții lui Horațiu Gal au condus cu 11-8 și au avut șansa de a avea 4 goluri, dar Zacaciurin a ratat o aruncare de la 7 metri. Norvegienii au venit să-și vândă scump pielea și nu au făcut niciun pas înapoi. În atac au găsit deseori soluții, iar în apărare au reușit să blocheze atacurile ardelenilor.

După 12-11 la pauză, Potaissa a fost pusă sub presiune de adversari, care au reușit să egaleze și chiar să conducă minute bune. La mijlocul părții secunde, Fyllingen a avut 19-17, spre suprinderea gazdelor care au fost uneori neputincioase în atac.

Salvarea echipei din Turda a venit în momentul în care Ionuț Irimuș a început să apere mingi importante, dar mai ales după ce linia de 9 metri s-a deblocat. Cristi Ghiță și George Cântec au avut ruperi de ritm și au început să înscrie goluri de la distanță. De la 21-21 în minutul 50, Potaissa a ajuns în 3 minute la 24-21, iar starea de confort și-a făcut din nou simțită prezența.

Gazdele s-a descătușat în ultimele minute și au început să marcheze gol după gol prin cei doi interi, în timp ce Ionuț Irimuș a asigurat spatele echipei cu câteva intervenții fantastice. În minutul 50, Potaissa ar fi spus probabil mulțumesc dacă ar fi câștigat meciul, după cum a arătat partea secundă până în acel moment, dar într-un final a încheiat entuziasmant, cu un succes la 5 goluri, 29-24, care o face favorită la calificare, înaintea returului de săptămâna viitoare, programat în Norvegia.

Pentru Potaissa au înscris Ghiță – 9, Rotaru – 5, Cîntec – 4, Thalmaier – 3, Asoltanei – 2, Szoke – 2, Zacaciurin – 2, Adomnicăi – 1, Ignat – 1.

Știați că avem o pagină de Facebook dedicată handbalului?