Selariu si Popescu, in finalele pe aparate la Doha

Cei doi componenti ai lotului olimpic de gimnastica si-au asigurat prezenta in doua finale pe aparate, Razvan Selariu la sol si sarituri, iar Daniel Popescu la cal cu manere si sarituri. Vicecampionul mondial la sarituri, Daniel Popescu s-a calificat, fara emotii, de pe pozitia secunda a podiumului, in finala aparatului care i-a adus medalia mondiala, totalizand un punctaj de 15,962 de puncte (prima saritura cu nota de plecare din 7.00 a fost notata cu 16,275 iar a doua, cu nota de plecare din 6.2, a fost punctata cu 15,650). Resiteanul nu s-a lasat mai prejos nici la aparatul lui preferat, calul cu manere, urcand in ultimul act, de pe locul 3, cu nota de 15,650 pentru exercitiul cu plecare din 6.2.

Cei doi componenti ai lotului olimpic de gimnastica si-au asigurat prezenta in doua finale pe aparate, Razvan Selariu la sol si sarituri, iar Daniel Popescu la cal cu manere si sarituri.

Al doilea elev al antrenorului Dan Grecu prezent in concursul de la Doha, Razvan Selariu a obtinut al patrulea punctaj la sol (15.325 – nota de plecare 6.1), in timp ce la sarituri cu un total de 15.700 puncte (15.925 prima nota pentru un exercitiu cu plecare din 6.6 si 15,475 pentru o executie cu plecare din 6.2) a obtinut calificarea in finala de pe locul 6.