Noul campion mondial absolut în gimnastica masculină vine din China. Kohei Uchimura, neînvins din 2009, nu și-a putut apăra titlul din cauza unei accidentări. Concursul similar feminin, fără nicio sportivă din România

China a câștigat prima medalie de aur la Campionatele Mondiale de gimnastică artistică de la Montreal, prin Xiao Ruoteng, care s-a impus în concursul de la individual compus. Sportivul chinez a câștigat în premieră titlul absolut, reușind să-l detroneze pe Kohei Uchimura, care s-a accidentat în calificările de luni. Japonezul câștigase absolut toate concursurile la individual compus din cadrul Campionatelor Mondiale, începând din 2009.

China a reușit să revină pe cea mai înaltă treaptă a podiumului de premiere, după ce la Jocurile Olimpice de la Rio nu a obținut nici măcar o medalie în probele individuale, masculin sau feminin. Xiao Ruoteng, în vârstă de 21 de ani, a dus o luptă palpitantă până la final cu japonezul Kenzo Shirai și rusul David Beliavskiy. Ultimul a avut o șansă imernsă de a obține cel mai important rezultat al cariereri, dar a ratat la bară fixă, astfel că titlul mondial a plecat în China.

Pe locul 2 s-a clasat un alt sportiv din această țară, Lin Chaopan, în timp ce medalia de bronz a fost câștigată de japonezul Kenzo Shirai. China a obținut o nouă medalie de aur la individual compus după o pauză de 10 ani, ultima reușită de acest gen fiind trecută în dreptul marelui campion Yang Wei.

Oleg Verniaev, un alt sportiv cotat cu mari șanse de a prelua supremația de la Kohei Uchimura, a avut un concurs ezitant, astfel că a terminat doar pe locul 8 în clasamentul general. La noapte este programat concursul similar feminin, unde Ioana Crișan este doar rezervă. Larisa Iordache, creditată cu șanse la podium, s-a accidentat înainte de calificări, astfel că România a rămas fără nicio reprezentantă.

Publicat: 06 10. 2017, 09:33
Actualizat: 06 10. 2017, 09:43