Marian Drăgulescu, final de carieră de coșmar! A ratat incredibil calificarea în finala de la sărituri, la Campionatele Mondiale de gimnastică din Japonia

Image: 378843849, License: Royalty-free, Restrictions: Contributor country restriction: Worldwide, Worldwide. Contributor usage restriction: Advertising and promotion, Consumer goods. Contributor media restriction: {A4FCAC5F-9BF4-4A14-B9A0-39A7D9B11427}, {A4FCAC5F-9BF4-4A14-B9A0-39A7D9B11427}., Model Release: no, Credit line: Profimedia

Marian Drăgulescu a trăit o dezamăgire mare la Campionatele Mondiale de gimnastică artistică! Sportivul nostru a ratat dramatic calificarea în finala de la sărituri, în ultima competiție importantă în care a participat.

Aflat la cea de-a 14-a sa participare la un Campionat Mondial, Drăgulescu a ocupat locul 15 în calificările la sărituri.

România a rămas, astfel, la Campionatele Mondiale din Japonia doar cu participarea Mariei Ceplinschi, ea fiind calificată în finala la individual-compus, de joi, şi în cea de la sol, de duminică. Maria Ceplinschi are doar 16 ani şi este debutantă la Mondiale.

Marian Drăgulescu a ratat dramatic calificarea în finala la sărituri

La aproape 41 de ani, Marian Drăgulescu, cel mai valoros gimnast român din toate timpurile, a obținut cea mai mare notă la sărituri la Campionatele Naționale și așa a ajuns la Campionatele Mondiale.

Drăgulescu a fost notat cu 14.566 şi 14.033, iar cu o medie de 14.299 s-a clasat pe locul 15, ratând finala de opt pentru nici trei zecimi.

Cele mai mari medii la acest aparat le-au avut ucraineanul Nazar Cepurnîi şi sud-coreeanul Hakseon Yang, cu 14,833 puncte fiecare. Ultimul calificat în finală a fost canadianul William Emard (14,533).

Larisa Iordache a fost ultima gimnastă din România calificată în finalele pe aparate la un campionat mondial. Se întâmpla la Nanning, în 2014. Atunci, sportiva noastră a fost medaliată cu argint la sol şi s-a clasat pe locul 5 la bârnă.

Publicat: 20 10. 2021, 19:03