Larisa Iordache, medalie de bronz la American Cup

Gimnasta Larisa Iordache s-a clasat, sâmbătă, pe locul trei la American Cup, prima etapă a Cupei Mondiale, în timp ce Diana Chelaru a ocupat locul cinci.

România a avut doar două reprezentante la prima etapă a Cupei Mondiale, la care au luat startul multipli medaliați europeni, mondiali și olimpici.

Larisa Iordache a reușit o performanță excelentă, clasându-se pe locul trei, cu un total de 59.332 puncte, după gimnastele americane Jordyn Wieber (61.032) și Alexandra Raisman (60.832). Pe locul patru s-a clasat canadiana Victoria Moors (56.365), iar pe locul cinci a fost Diana Chelaru (56.100).

În competiția masculină, prima poziție a fost ocupată de americanul Danell Leyva (90.664), urmat de ucraineanul Nikolai Kuksenkov (90.498) și germanul Marcel Nguyen (89.925).

Sursa: Mediafax

Publicat: 04 03. 2012, 10:43
Actualizat: 23 03. 2012, 15:47