Gimnaziada de la Trabzon. Argint cu teama în suflet. Echipa feminină de gimnastică a României, pe podium în Turcia. „Ne-au spus că dacă nu vrem, nu trebuie să concurăm”

Sportul și-a urmat cursul firesc într-o Turcie marcată de tentativa de lovitură de stat de vineri.

La Trabzon se desfășoară cea de a 16-a ediție a Gimnaziadei, echivalentul Universiadei în mediul preuniversitar. România participă pentru prima oară la această competiție, iar sâmbătă a cucerit două medalii în cadrul concursului feminin de gimnastică artistică. Pentru tinerele noastre sportive, cu vârste de până la 16 ani, nu a fost ușor să iasă din satul olimpic și să se deplaseze la sala de concurs, în condițiile agitației din Turcia. Chiar dacă Ankara este la aproape 600 de kilometri distanță, ecourile și teama au ajuns ușor până la orașul situat pe malul Mării Negre. „Nu ne-a fost chiar ușor. Au zis că dacă nu vrem, nu trebuie să concurăm. Putem rămâne în satul olimpic. Au tot transmis mesaje prin difuzoare până la 3 dimineața, apoi la 3:30 s-au rugat și s-a făcut liniste. Dar e destul de pustiu pe stradă”, spune antrenorul echipei de gimnastică, Cristian Moldovan.

Cu toate acestea, fetele și-au înfruntat temerile, au ajuns la sală și au cucerit două medalii. Argint în concursul pe echipe și bronz la individual compus. În componența Carmen Glăvan, Larisa Holbură, Teodora Crișan, Anda Butuc, Adela Ghiciuc, echipa tricoloră a acumulat 160.700 puncte, fiind depășită de Brazilia, 163.900. Locul trei a fost ocupat de Turcia. Medalia de bronz i-a revenit Teodorei Ioana Crișan (Cetate Deva), la individual compus, cu 53.356. Primele două locuri au fost ocupate de braziliencele Fabiane Valentin și Thais Fidelis. Mâine sunt programate finalele pe aparate, cu noi șanse de medalii pentru România.

Publicat: 16 07. 2016, 18:43
Actualizat: 16 07. 2016, 19:04