Flavius Koczi, medalie de aur la sol, la Internaționalele Franței

Gimnastul Flavius Koczi a cucerit duminică medalia de aur în finala de la sol, la Internaționalele Franței, competiție care reprezintă și o etapă de Cupa Mondială FIG.

Flavius Koczi s-a clasat sâmbătă pe locul 8 în calificările de la sărituri, cu 13.400, și a ratat finala, dar și-a luat revanșa la sol. Gimnastul din lotul olimpic a fost al doilea în calificări, cu nota 15.166, iar duminică, în finală a cucerit medalia de aur, fiind notat cu 15.366.

La feminin, în calificările de la sol, Diana Bulimar a fost notată cu 14.266, a doua notă din concurs, iar la bârnă a primit nota 11.966, ratând finala de duminică. Bulimar va concura doar în finala de la sol.

Inițial, România a trecut-o pe listă și pe Larisa Iordache, dar gimnasta nu a mai făcut deplasarea, din cauza unei accidentări ușoare.

La Internaționalele Franței, ajunse la a 19-a ediție și desfășurate în La Roche-Sur-Yon, au participat 100 de sportivi, din 30 de țări, printre aceștia numărându-se campioni olimpici, mondiali și europeni.

Competiția franceză s-a consituit și în etapă de Cupa Mondială FIG.