Cupa Mondială de gimnastică de la Doha. Andrei Muntean s-a calificat în finala de la inele, cu al treilea rezultat. Și Cristian Bățagă (cal cu mânere) a prins un loc în „Top 8”, dar s-a accidentat la tendon și nu va mai concura

Joi au debutat, în impresionanta Aspire Dome, întrecerile Cupei Mondiale de gimnastică de la Doha, prima competiție importantă din acest an pentru gimnaștii români. În zi de debut au fost programate calificări la cinci aparate – trei la masculin (inele, cal cu mânere, sol) și două la feminin (paralele și sârituri).

În competiția masculină, Andrei Muntean a avut o evoluție sigură la inele. Exercițiul său a primit 14.766, a treia notă din concurs, ceea ce i-a permis să se califice în finală. Primele două poziții au fost ocupate de Igor Radivilov (Ucraina / 15.066) și Zou Jingyuan (China / 14.866).

A doua evoluție bună a venit de la cal cu mânere, unde Cristian Bățagă a prins locul opt în calificări, cu 14.166. Din păcate, așa cum a anunțat Federația Română de Gimnastică, Bățagă s-a accidentat la tendonul piciorului drept și nu va mai putea concura mai departe. La același aparat, Adelin Kotrong a ocupat locul 25, cu 12.500.

La sol, Adelin Kotrong s-a clasat pe 16, cu 13.700, iar Vlad Cotuna a încheiat pe 34, cu 12.400.

La feminin, România a fost reprezentată doar la paralele, unde Maria Holbură s-a clasat pe locul 12, cu 12.266.

Marea surpriză a competiției masculine a venit de la japonezul Kohei Uchimura, campionul olimpic en titre, care a ratat calificarea atât la inele (locul 10), cât și la cal cu mânere (locul 19).

Vineri sunt programate calificările de la celelalte aparate, România urmând a fi reprezentată de Adelin Kotrong (sărituri), Vlad Cotuna (paralele și bară fixă), Andrei Muntean (paralele), respectiv Anamaria Ocolișan (bârnă și sol) și Maria Holbură (bârnă și sol).

Finalele sunt programate sâmbătă și duminică.

Publicat: 21 03. 2018, 21:54
Actualizat: 21 03. 2018, 21:59