Ca la 21 de ani! Flavius Koczi a obținut la Moscova a 11-a medalie la un Campionat European

Flavius Koczi a obținut la Moscova a 11-a medalie la un Campionat European

Sâmbătă, în finala de la sol, gimnastul român a terminat pe locul 4

La început de ciclu olimpic, gimnastica masculină nu s-a evidențiat la Moscova. Dar nici nu a dezamăgit. La o primă evaluare a rezultatelor înregistrate la Europenele din 2009, respectiv 2013, acestea au fost identice, strict privind numărul de medalii: una. Și personajul care a urcat pe podium a fost același: Flavius Koczi. Gimnastul de 25 de ani s-a clasat ieri pe locul 2 în finala de la sărituri, așa cum a făcut-o și în 2009, la același aparat. Singura diferență a fost că Flavius a fost învins acum de un reprezentant al gazdelor, Denis Ablyazin, iar în urmă cu patru ani de un francez, Thomas Bouhail.

Diferența s-a făcut la a doua săritură

Gimnastul român a terminat pe locul secund la sărituri cu o medie a notelor de 14.887. Koczi a fost însă departe de primul loc adjudecat de rusul Ablyatzin, care a pus mâna pe aur cu o medie de 15.408. Diferența s-a făcut în mare parte la a doua săritură prezentată. Reprezentantul gazdelor a avut un exercițiu cu nota de plecare din 6.2, în timp ce reșițeanul a mers pe o săritură din 5.6, după ce a acuzat probleme medicale la prima încercare. În urma rezultatului de ieri, Flavius Koczi și-a trecut în cont a 11-a medalie la un Campionat European. Performanță pe care a atins-o din a doua tentativă, după ce sâmbătă, în finala de la sol, s-a clasat pe locul 4.

Publicat: 22 04. 2013, 08:30
Actualizat: 22 04. 2013, 13:54