Andreea Munteanu, medalie de aur la bârnă, la CE de gimnastică de la Montpellier

Gimnasta Andreea Munteanu a câștigat, duminică, medalia de aur în finală la bârnă, la Campionatele Europene individuale de la Montpellier, ea urmând să concureze și în finala de la sol.

Andreea Munteanu a fost notată cu 14,366, cu care a obținut medalia de aur. Pe podium au mai urcat Rebecca Downie (Marea Britanie, 14,300, medalie de argint) și Claire Martin (Franța, 14,200, medalie de bronz).

Munteanu va mai concura duminică și în finală la sol, în timp ce la masculin, România va fi reprezentată de Marius Berbecar și Andrei Muntean, în finala de la paralele.

La CE individuale de la Montpellier, Laura Jurcă s-a clasat, vineri, pe locul 7, iar Diana Bulimar pe locul 10, în finală la individual-compus.

La Campionatele Europene individuale de la Montpellier participă 167 de sportivi din 38 țări în concursul masculin și 100 de gimnaste din 33 de țări în competiția feminină.

La finalul competiției, președintele Uniunii Europene de Gimnastică, Georges Guelzec, va înmâna drapelul forului european următoarei gazde a a CE, București (2017).