Andreea Munteanu, medalie de aur la bârnă, bronz la sol, la Trofeo Citta di Jesolo

Gimnasta Andreea Munteanu a câștigat, duminică, medalia de aur la bârnă și pe cea de bronz la sol, Ștefania Stănilă clasându-se pe locul 5 în aceleași finale, la Trofeo Citta di Jesolo (Italia).

Andreea Munteanu a câștigat medalia de aur în finala de la bârnă, fiind notată cu 14.833. Medalia de argint a revenit italiencei Elisa Meneghini (14.200), iar cea de bronz sportivei americane Alyssa Baumann (14.200). În aceeași finală la senioare, cea de-a doua reprezentantă a României, Ștefania Stănilă s-a clasat pe locul 5 (13.700).

În finala de la sol, Andreea Munteanu a fost notată cu 13.967 puncte, cu care a cucerit medalia de bronz, cea de aur revenind gimnastei americane Mykayla Skinner (14.533), iar cea de argint compatrioatei sale, Kyla Ross (14.233). În aceeași finală, Ștefania Stănilă, s-a clasat tot pe locul 5 (13.633).

Sâmbătă, Andreea Munteanu și Ștefania Stănilă s-au clasat pe locurile 13, respectiv 14, în concursul individual-compus, în timp ce echipa de junioare a României a cucerit medalia de argint a competiției, în componența Laura Jurcă, Andra Butuc, Ștefania Orzu, Asiana Peng, Andra Stoica și Andreea Iridon (punctaj total de 212,900 puncte).

Concursul Trofeo Citta de Jesolo, la care participă gimnaste senioare și junioare din Italia, SUA, Japonia, Australia și România, continuă duminică cu celelalte finale pe aparate.

Publicat: 23 03. 2014, 19:01
Actualizat: 24 03. 2014, 14:42