Gimnastică. Băieții – patru calificări în finalele pe aparate la Europenele de la Berna. Drăgulescu luptă pentru medalii la sol și sărituri, Berbecar și Muntean – în ultimul act la paralele

Joi au intrat în concurs seniorii la Campionatele Europene de gimnastică de la Berna. România a atacat calificările cu cinci gimnaști, niciunul nefăcând însă toate cele șase aparate. În urma calificărilor, echipa tricoloră, în formula Cristian Bățagă (4 aparate), Marius Berbecar (2 aparate), Vlad Cotuna (5 aparate), Marian Drăgulescu (2 aparate) și Andrei Muntean (5 aparate), s-a clasat pe locul 10, ratând astfel calificarea în finală. Totalul echipei României a fost de 250.019, punctele nevralgice fiind ca de fiecare dată calul cu mânere, total de 38.400 (al 21-lea rezultat) și bara fixă, total de 36.799 (locul 27). Cea mai bună evoluție a fost cea de la sol, cu 43.366 (locul 5). Tricolorii au fost devansați de: 1. Rusia, 2. Marea Britanie, 3. Elveția, 4. Ucraina, 5. Franța, 6. Germania, 7. Spania, 8. Italia, 9. Belgia.

În urma evoluțiilor, tricolorii și-au asigurat patru prezențe în finale, astfel: Drăgulescu – sol (locul 3 cu 15.033) și sărituri (locul 8, cu o medie de 14.745 medie / 14.558 și 14.933), Marius Berbecar –  paralele (locul 2 cu 15.766) și Andrei Muntean – paralele (locul 8 cu 15.400).