Gherghel, campion național la 50m spate! Vezi alți campioni la CN în bazin scurt!

Revenit în sportul de performanță pentru a prinde Jocurile Olimpice de la Londra 2012, Ioan Ștefan Gherghel (foto) repetă pentru competițiile în care va lua startul din 2012 pentru a realiza baremul olimpic. Participant la Naționalele în bazin scurt de la Hunedoara, sportivul legitimat la CSM Brașov s-a impus ieri, la 50m spate, după ce în seriile eliminatorii a venit pe locul secund. Gherghel a mai luat startul și la 100 m mixt, însă a terminat pe locul 4, atât în serii, cât și în finală.
La fel ca în primele zile, și ieri, la feminin, vedeta a fost Ionela Cozma. Sportiva legitimată la Dinamo a cucerit încă trei titluri naționale. Ea a dominat categoric două dintre probe, și s-a impus atât în serii, cât și în ultimul act, la 50m liber și 100m fluture. Deși la 200m liber a prins finala de pe penultimul loc, cinci, Ionela Cozma și-a luat revanșa în ultimul act, când a învins-o chiar pe Camelia Potec. Vezi mai jos campionii României din finalele de ieri. Competiția programează astăzi ultimele finale.